| sergiulica17 a întrebat:

Cum interpretati textul urmator Oamenii nu se nasc, se formeaza dau funda:X mersi:X

5 răspunsuri:
| love_1617 a răspuns:

Oamenii se modeleaza asa cum vor ei

| Adee3 a răspuns:

Pai textul acesta a fost scopul umanistilor din Evul Mediu, care spuneau ca un om nu este om, ci o fiinta, si prin studiu se construieste "caramida cu caramida" pana se formeaza omul.

| Static a răspuns:

Pai in primul rand nu stiu daca aceasta fraza este un proverb deoarece nu am auzit de el. Deeci oamenii se formeaza ce e drept in uterul mamei. Sti si tu, in urma fecundatiei. Dupa ei se nasc. E logic. Bine, asta depinde la ce se refera fraza de mai sus. fundita? happy

| wastingmytime a răspuns:

Camd te nasti, nu esti om in sensul adevarat al cuvantului, esti om decat fizic.cand cresti si inveti anumite chestii(adica esti educat), devi om adevarat, si fizic si moral

| Isabela96 a răspuns:

Acest citat este foarte adevarat pentru ca tu te nast mic si nu sti inmic dar pe masura ce cresti tot inveti pana la moarte tot in veti ceea ce inseamna ca te formezi, ca evoluiezi.

Întrebări similare