| anonim_4396 a întrebat:

Cum iti convingi parintii sa-ti ia un catelus?

245 răspunsuri:
| lesslonleygirl a răspuns:

Ii pui in fata faptului implinit.Comanzi un caine pe net. cand vine acasa nu au cum sa zica nu. nu-i asa?

| DrugFree a răspuns:

Irina, e buna recomandarea!

| andragrigoras2000 a răspuns:

Roagai frumos,deseneaza mereu desene cu catelusi,mai varsa cate o lacrima,scrie pe o foaie nume de catelusi si fa iun asa fel in cat sa fie vazuta de parintii tai,compune o melodie despre ei, ia-ti un catelus de plus.
n ucred ca va fi ales raspunsul meu dintre toate cate sunt, dar macar am incercat.

| hSh3ad a răspuns:

Cumpărăți-l fară să știe.
Si te rogi de dânșii să-l păstrezi, și încearcă să fii cât mai responsabil/ă

| BlugiStramti a răspuns:

1.Spui ca iti iei unul din banii tai
2.roago frumos si spune-i ca nu o sa iti mai cumperi nimic jucari si chestii dinastia ca o sa dai banii doar pe catel si atat

| Bashiix3 a răspuns:

Poi.mda daca mama ta e de acord doar daca tatal tau e. lingusestete langa el si va merge eu asa miaim luat 3 caini si laptop laughing

| TakeMeHome a răspuns:

@alma... ceea ce ai spus tu mi se pare putin cam inutil thinking Nu vreau scandal sau ceva de genu' doar mi se pare poate thinking In fine
Deci ce o sa scriu aici te rog sa ii arati mamei tale.Si eu am vrut neaparat un caine, m-am rugat de ai mei sa imi i-a aprox. 1 an si imi ziceau acelasi lucru.Dar intr-o buna zi i-am convins sa imi i-a un bichon.Este fetita si o cheama Daiana.La inceput nu prea m-am inteles eu cu fiindca isi facea nevoile peste tot, dar nu dupa mult timp(o saptamana) a invatat sa faca la locul ei.In primul rand bichonii, shih-tzu, yorkshire terrierii nu lasa par si daca le faci baie nici nu miros urat.Nu este chiar asa greu sa le faci macar de 2 ori pe saptamana baie big grin.Acum parintii mei recunosc ca nu este asa de urat cu un caine. Daiana are acum 2 ani love struck
Baftaaa!

| ZâmβέŤ a răspuns:

Nu-i convingi big grin
Eu una, m-am rugat foarte mult timp de ei sa imi ia un caine sau o pisica si nu au vrut.Intr-o zi cand erau plecati aman2 de acasa la niste prieteni, am luat un puiut de la o prietena (cateaua ei fatase cu 2 sap inainte). Cand au ajuns acasa, le-am aratat noua "achizitie"winking. Tata a luat catelusa in brate, ea l-a lins pe mana si a prins drag de ea imediat.La nici 5 minute, isi schimbase radical parerea si spunea ca el n-are nimic impotriva, ca e de acord sa o pastram.Cu mama a fost putin mai greu, mai ales ca mama cand a vazut-o s-a uitat la ea si a spus : Vaiii.asta e surpriza ta? Da mama,e frumoasa foc si cat o mana de om.Dar ce sa fac eu cu ea? Lasa draguta,ca te comercializeaza mama"winking Si dupa ce i-a spus asta, catelusa a facut pipi instantaneu laughing Mama e si maniaca, cand vine vorba de curatenie. Oricum in 2 zile si-a schimbat si mama parerea.Ideea e sa ii pui in fata faptului implinit, ca altfel nu-i vei convinge happy

| jvEcu a răspuns:

"Mamiii / Tatiii te rog frumos,o sa am grija de el,o sa il 'educ', o sa fac curatenie in urma lui si o sa vezi ca sunt responsabila, te rooog! puppy dog eyes "

| spyke321 a răspuns:

In primul rand cauta o rasa de caini care sati placa. Mie imi place foarte mult rasa Pomeranian cauta informatii despre cainele careti place arata-le parintilor. Si nu numai atat, arata-le si poze cu catei respectivi astfel incat sa ii imbunezi.Si na vezi tu mai faci curat prin casa duci gunoiul faci mancare etc. Amintestele cand treceti pe langa un magazin de animale sa intrati...
Incearca, vei reusi cu siguranta big grin Numai ca daca stai la o garsoniera e cam greu de convins parintii... Dar multa bafta happy
La mine a tinut toate de mai suswinking

| Abcdadetrtf a răspuns:

Daca faci toate celelalte n-o sati ia nici la anu.roagai frumos din toata inima satia un catel. daca nu merge faci o "afacere",adica parintii tai sati puna o conditie care tu sa o indeplinesti cu conditia ca iti cumpara un catel,daca nici asa nu merge,iti spun alt mod:mergi pe strada cu parintii sa zicem si vezi un caine,zici ooo ce dragut e,si ii intrebi si pe ei, daca nici asa, intreabai ce trebuie sa faci ca sati ia un catel. Daca ti-am fost de ajutor fundita plz!

| Kiky2 a răspuns:

Buna pai de exemplu bine a zis alma exact fii responsabila cuminte spune-le ca vei fi la fel cand vei avea un catelus si vei avea mare grija de el sau ea si din moment ce tu le spui chestile astea trebuie sa te lase sa ai un catelus si daca nu merge bagy acolo o fatzuka de catelus bleg si gata problema rezolvata eu bag fata de catelus bleg si merge mereu succes

| Bogdan_5174 a răspuns:

Pai punete in 4 labe si incepe sa latri pana iti zic ca iti ia pana iti ia cainele

| Runa100 a răspuns:

Incearca sa le demonstrezi ca esti capabil/a sa ai grija intai de lucruri la fel de grele si ca asta te-ar face o persoana mai buna si mai matura. Nu merge? incearca sa le demonstrezi ca iti trebuie un prieten patruped. Nici asta nu merge? Pai, mereu exista a 3 optiune. Si anume: TE ROOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOG! mereu. daca nici asa nu merge...ei...pe cine pacalim? trebuie macar una sa mearga. BAFTA. la mine nu o mers dar in fine.eu stau la bloc et 4. la casa e mai usor.si poate despre tine parinti au o parere mai buna.deci noroc

| ingerasdragalas a răspuns:

Pai poti incepe prin ai arata poze cu rasa catelului pana o faci sa simpatizeze acea rasa... spune-i ca sunt foarte dragutzi...si ii poti invata sa nu faca pipi in casa.Atat.nimic mai multhappy
FUNDA?

| NeVeR4NeVeR a răspuns:

Eu i-as zice de mii de ori pana zice DA!

| Slayzor a răspuns:

Aratale ca e util un catelus si pentru ei

| MeGeorGiAnna a răspuns:

E extrem de usor.zau:d la mine chiar a mers...prefate ca esti obsedata de pc si ca nu te poti dezlipi de el...asa parintii tai vor fi nevoiti sa se gandeasca la ceva carte sa te scoata de la pc( tias recomanda sati downloadezi poze cu niste catei) si dupa ce vad pozele te vor lua de la pc siti vor pune in brate un catelus si apoi iti vor zice : - du-l afara! " asa mi-a mers mie. daca si mai usor este sa vorbesti cu ei si sa le explici ca singurul lucru pe care tsil doresti e un catel

| andrei213 a răspuns:

Undele raspunsuri sunt date de niste imbecili si aceste respunsuri subnt niste prosti

| Bog15 a răspuns:

Am 24 ani, am stat la apartament primii 18 ani din viata si cat m-am rugat de ai mei nu au acceptat, nu le placea ideea de caine in casa, dupa ne-am mutat la casa, ne-am luat niste caini, doar pe afara, acu 2 saptamani m-am dus si am luat un shar-pei, iubesc rasa aia, si imi place la nebunie cutzu meu, de cand l-au vazut ai mei nu il lasa afara ca e frig, il plimba in masina ca sa nu stea acasa singur, cand sunt si eu la lucru, vizite la veterinar, etc, etc, si pana in clipa aia parintii mei erau categorici impotriva, nu iti dau sfatu sa vii cu un catel acasa, dar discuta mai mult cu ei, avantaje si dezavantaje, bafta multa

| tlaura a răspuns:

Pi.o rogi frumos sad

| Miley a răspuns:

Eu cand vreau ceva fac ochi de catelusipuppy dog eyes.
Mereu functioneazabig grin

| JustBeEvil a răspuns:

Ohh sunt in aceeasi situatielaughing
pai.arata-le ca esti responsabila
apoi...
ia note buuuune si foooooooooarte bune
nu stiu...roaga-te in fiecare zi de ei
fa-le pe plac
fii ordonata
etc

| SickOfWriting a răspuns:

Daca nu ai mai avut animale pana acum, nu ar fi indicat sa incepi brusc cu o responsabilitate asa marehappy De exemplu le poti da impresia ca te-ai resemnat cu faptul ca nu-ti vor lua unul, ca ai acceptat situatia si astfel vei creste in ochi lor, dar ii intrebi daca poti avea macar un hamster. Evident o sa trebuiasca sa ai grija de el ca si cum ar fi cel mai important lucru pe care-l detii, si iti alegi un hamster mai batran asalaughing care sa...moara repede iar tu va trebui sa joci rolul stapanului indurerat. Acum intra in planul tau un nou complice si anume o ruda apropiata cam de-o varsta cu tine, care sa observe ca de cand s-a dus hamsterul nu mai esti la fel si sa le spuna parintilor ca un catel ar fi lucrul care te va face sa uiti de raposatul tau animal.
Si eu am avut aceeasi situatie ca si tine, numai ca eu imi doream foarte mult o pisica, si intr-o zi eram cu niste prietene pe faleza superioara( cea inferioara era inundata) si apoi am coborat sa vedem cum este joslaughing si am gasit un pisoi. Mi-a fost asa mila de el incat l-am luat cu minehappy si cand am ajuns acasalaughing am inceput sa plang in fata usii cu pisica-n brate si mama a zis" Off, bine o tinem doar pana ii gasesti un stapan..." Acum pisica sta la mine de 7 lunilaughing
Asa ar trebui sa incerci si tu, mai ales ca este iarna:->, daca gasesti un catelus pe strada, adu-l acasa si le spui parintilor ca vrei doar sa-i dai putina mancare, apoi aplici moaca de doua puncte o trei si le spui ca vei avea grija de el, ca o sa-ti faci temele, ca o sa iei note mai bune la scoala si tot asa.
Sper ca o sa te ajute una din cele doua ideilaughing Succes!

| rebekka11 a răspuns:

Daca zic ca nu dau multi bani pe ceva nefolositor uitete pe acest site de adoptii si iti poti alege ce rasa iti doresti: http://www.adoptiicaini.ro/

| Scumpitza a răspuns:

Simplu! Te comporti frumos, inveti bine si cauta tot felul de pretexte cum ar fi,, Vezi mama, tata ca daca aveam un catelus...''

| sematorka a răspuns:

Daca ai curte mare ai putea sa ii cumperi o cusca si astfel nu o sa fie par de caine prin casa

| D3edii a răspuns:

Aaa.cel mai usor.in primul rand faci curat sa fii copil model.sh dupa incepi sa plangi. daca nu tine le spui ca vrei si daca nu-ti ia iar incepi sa plangilaughing

| xDandreutzaxD a răspuns:

O sa iti spun cea ce cred.citeste cu mare atentie:inainte de a-ti incepe demersurile achizitionarii unui animal de companie, intreaba-te daca vrei intr-adevar unul si daca esti pregatita sa-ti asumi intreaga responsabilitate pentru el...fa-ti o listacu toate obiectiile posibile pe care le-ar putea avea.incearca sa gasesti raspunsuri rezonabile la ingrijorarile lor.fii staruitoare in cererea ta, dar ramai calma si politicoasa. izbucnirile nervoase si lacrimile vor dovedi numai ca nu esti destul de matura ca sa ai grija de un animal de companie.gandeste-te sa-ti gasesti ceva de lucru dupa orele de scoala, care sa implice ingrijirea animalelor.poti sa incerci sa plimbi cainele cuiva sau ceva ce le va dovedi parintilor ca esti responsabila. daca parintii tau sunt de neclintit in hotararea de a nu-ti cumpara catelul dorit, roaga-i sa te lase sa tii un animal mai mic. daca accepta si ai grija de animalul mai mic
cum trebuie s-ar putea sa se razgandeasca si sa-ti ia totusi un catel.SUCCEShappy

| alma a răspuns:

Buna, in primul rind arata-le ca esti responsabila, scoate guniul in fiecare zi, fa curat in casa, etc. iar dupa accea aratale ce ai facut, si ca asa ai sa faci si cind ve-i avea un catelus. BAFTA