| TudorFox a întrebat:

Cum se intareste sistemul imunitar?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu multe vitamine si minerale, luate din hrana de zi cu zi, bogata in fructe si legume proaspete, in carne sau produse animale, sau din suplimente intravenoase (injectii si perfuzii) sau orale (pastile), daca sunt carente, iar sistemul imunitar este scazut.

| Doloresidk a răspuns:

Sistemul imunitar se intareste si daca esti relaxat. Cu alte cuvinte, stressul reduce imunitatea pentru ca in situatiile de stress se produce un hormon ( cortizol) care scade numarul de limfocite, eozinofile si bazofile ( cele care lupta impotriva posibililor agenti patogeni).