| 12Afasa2 a întrebat:

Funda!

Desi am 13 ani ma gandesc la ce profil sa dau cand termin clasa a 8-a big grin
Am sa va zic ce materii imi plac si ce nu
Engleza-Nu imi place
Istorie-Cat de cat
Matematica-Doar algebra
Fizica-O urasc
Muzica-Imi place
Romana-Nu imi place
Biologie-O ador
Ed fizica-Imi place
Ed. Tehnologica-Imi place
Franceza-Cat de cat
Geografie-Cat de cat
Desen-Imi place
Religie-Imi place
Latina-Cat de cat
Chimie-Cat de cat
Cultura civica-Imi place

Intrebari: 1)Care este profilul care mi s-ar potrivi?
2)Pentru profilul care ziceti ca mi s-ar potrivi, ziceti-mi la ce voi
da teza big grin
3) La fiecare materie ziceti-mi cate ore voi avea pe saptamana

Dau funda si vot!
Sper ca nu v-am plictisit! big grin...

Răspuns Câştigător
| redrouje a răspuns:

Pai cred ca ar trebui sa mergi la stiintele naturii sau mate info depinde ce vrei mai incolo
eu sunt la mate info si vreau sa merg la medicina si nu m-am dus la stiintele naturii pentru ca sunt praf la chimierolling on the floor dar ador biologia [ stiu ca trebuie sa inv si chimie rolling eyes ]
la mate info dai teza la mate info romana si la alegere bio/fizica/chimie
la stiintele naturii cred ca dai teza la bio romana mate si fizica cred sau chimie [ nu sunt sigura mai intereseaza.te ]

7 răspunsuri:
| Sonnia a răspuns:

Deci la filo n-are rost sa mergi. Nu ai specificat daca iti place informatica. Daca iti place, merita sa mergi la mate-info. Daca nu, cea mai buna solutie ar fi sa mergi la stiintele naturii, pentru ca vad ca ai specificat ca adori biologia. Te poti gandi si la un liceu vocational, deoarece vad ca iti place muzica si desenul. Sau poate chiar un liceu militar. Eu sunt in clasa a 8-a si, sincer, nu m-am hotarat inca la ce profil voi merge. Am atatea optiuni... Aaa! Si am o intrebare... Daca ai doar 13 ani, cum de stii cum stau lucrurile cu latina?

| 12Afasa2 explică:

Astept mai multe mesaje apoi voi da funda! oricum mersibig grin

| caporalul a răspuns:

Pai eu tias recomanda chimie-biologie...

vei da teza daca te duci la acest profil vei da teza la :
-romana
-mate
-chimie
-bioloie

vei face cam asa chimie undeva la 6 ore pe saptamana
biologie la fel
si in rest ore normale...

daca vrei mai multe detalii da un mersi la privat as mai avea un profil pe care til reconada

| Nothing05 a răspuns:

Buna:*

Pai sa vedem. voi lua fiecare profil in parte si iti voi spune ce ti se potriveste si ce nu :)

Mateatica- Informatica ( intensiv engleza) :
-ai spus ca iti place doar algebra. La profil real, cum este acesta trebuie sa fi bun si la geometrie. Vei da teza din matematica si sti si tu ca la teza nu ai doar algebra.
- Informatica nu este cea cu care te-ai obisnuit la scola. Este o informatica destul de greu daca nu o intelegi. Multe formule, probleme, si deasemnea dai teza din info.
- Daca nu iti place engleza, nu te duce la intensiv engleza. Vei da teza din engleza.
- Sincer nu stiu sa-ti spun exact cate ore de mate, info si engleza ai pe zi. Din cate imi amiintesc de la prieteni, cred ca ai 5 sau 6 ore de mate, 3 sau 4 de engleza si vreo 3 sau 4 de info. Dai teza si la romana, si la algere intre fizica, biologie si chimie.
- Personal, nu cred ca ti s-ar potriviia acest profil. Acum depinde de tine.

Filologie
- Ai spus ca iti place franceza cat de cat. La filologie poti alege intensiv franceza sau engleza. Se pune un accent deosebit pe limbi, deci trebuie sa le sti destul de bine pe amandoua ( franceza, engleza)
- Daca alegi intensiv franceza vei face geografia si istoria Frantei ( in franceza), respectiv daca alegi intenstiv engleza ( Istoria si geografia Anglie, tot in engleza)
- Vei face doar 1 sau 2 ore de mate.
- Vei da teza la la romana, engleza/ franceza, istorie/geografie si latina.
- Dupa spusele tale, cred ca ti s-ar potreivii cat de cat acest profil.

Bio- Chimie
- Dupa parerea mea, acesta este profilul la care ar trebui sa mergi. Ti se potriveste ca o manusa!
- Ai spus ca adori biologia, foarte bine! La acest profil se pun mare accent pe biologie si chimie. La chimie ai spus ca te descurci cat de cat.
- Dai teza la romana, mate, biologie, chimie, fizica( parca).
- Faci mai putine ore de engleza si fanceza.
- Este un profil care iti deschide multe porti sper viitor. Poti sa te faci medic, farmacist sau daca nu-ti place poti alege orice alta meserie pentru ca nu neglijezi nicio materie.
- Cred ca vei avea cam 2-3 ore de bio, la fel chimie, mate vreo 4-5 ore, romana la fel.
- Uite aici un site care cred ca e bun http://www.cnpr.warpnet.ro/romana/sn.htm

Stiinte sociale
- Este un profil mai lejer. Nu faci ceva in "exces" cum faci la mate-info matematica. Faci din toate cate putin.
- Materia de baza este istoria iar matematica, fizica si chimie faci doar in clasa a 9-a si a 10-a.
- In clasa a IX-a dai teza la Logica, in clasa a X-a la Psihologie, in clasa a XI-a la Economie, in a XII-a la Filosofie. Toate astea pe langa romana, istorie si lb. straina.
La stiinte sociale bacalaureatul il dai la:
-limba romana oral si scris;
-la proba B o limba moderna oral;
-la proba D Geografie (clasa a XII-a) sau Istorie;
-la proba E Istorie sau Geografie, Logică şi argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie;
-la proba F o limbă modernă scris(alta decât cea susţinută la proba B ), Matematică, Chimie, Biologie (probă scrisă), Educaţie fizică (probă practică).
- Poti face facultatea de jurnalism, psihologie, turism etc.
- este un profil lejer, usor, dar totusi inveti.
- Cred ca si acest profil ti s-ar potrivi cat de cat.

Cam astea sunt profilele cele mai importante. Acum depinde de tine ce-ti place sa faci, ce vrei sa devii in viata, unde crezi ca esti mai buna, unde crezi ca te-ai descurca cel mai bine. Oricum in clasa a 8-a vei merge impreuna cu diriginta la liceu si veti vedea acolo despre ce este vorba. Va fi un fel de informare :P.
Sa sti, ca la mine in oras, este un liceu la care exista alte profile. Nu stiu daca si unde locuiesti tu exista un astfel de liceu. Depinde de oras. Aici sunt profile precum: Turism, Alimentatie publica, Contabilitate. Sunt profile destul de accesibile si frumoase din cate am auzit. Daca vrei mai multe detaii da-mi un mesaj pe privat si iti voi spune:)

Sper ca te-m-a ajutat:*:*:*

| mihai_4767 a răspuns:

Contabilitate direct

| selly_9145 a răspuns:

Eu cred ca ar fi mai bine la bio chimie...

| Azalea a răspuns:

Du-te la tehic sau servicii laughing Vad ca aproape nicio materie nu iti place si cred ca acolo ti-ar fi bine pentru ca nu se face scoalalaughing