| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Poate sa îmi explice cineva pași ce trebuie urmați într-un aeroport? e ceva nou pentru mine.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Faci check-in online de acasă.
2. Daca ai bagaj de cala când ajungi la aeroport cu 2h înainte cauți ghișeul de check-in/ drop bagaje al companie cu care zbori. Mergi acolo pentru a lăsa bagajul de cala și pentru a face check-in daca nu ai respectat pasul 1.
3. Odată lăsat bagajul mergi la controlul de securitate
4. Trecut de controlul de securitate mergi la controlul de documente. Daca zbori in interiorul aceleași tari sau în interiorul spațiul Schengen nu vei mai avea acest control.

5. Îți cauți poarta de la care va pleca avionul. Sunt cazuri când poarta se poate schimba sau nu e stabilită încă. Să că sănătos ar fi sa fii mereu cu ochii pe tabelele din aeroport.

6. Când începe îmbarcarea te sui în avion.

PS. Daca nu călătorești cu bagaj de cala și ai respectat pasul 1 poți merge direct la controlul de securitate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ce intri, mergi la ghișeu să anunți că ai sosit. Ei te îndrumă, bagaje, etc.

| Amanda1 a răspuns:

Unde zbori?

| just4ubr2015 a răspuns:

Te duci si faci check in daca ai cu checkin in aeroport biletul daca nu te duci la vama apoi la poarta de imbarcare inainte treci prin excrocheria numita duty free unde produsele sunt mai scumpe ca la carefur si apoi te sui in avion. iti recomand sa nu te mai intorci in tara ca n-ai pentru ce...