| Alien a întrebat:

Intrebari pentru atei:
- ce ai facut sau ce vei face daca partenerul de viata doreste cununie religioasa? sau sa boteze copilul?

- participi la ceremoniile religioase din familie nunti, botezuri, inmormintari? daca da... cum te simti acolo?

- ce faci si cum te simti de Paste si Craciun?

- cum raspunzi la "Cristos a inviat "?

- esti cunoscut in familie si colectiv ca ateu? sau preferi sa nu afisezi asta?

- ai copii? cum ai reactiona daca ar fi preocupati si atrasi de religie?

- ce te-a determinat sa te consideri ateu si la ce virsta? ce virsta ai acum?

- cauti sa convingi pe altii cum ca ateismul este ceva corect, util si bun?

- ce vei cere familiei sa faca cu trupul tau dupa moarte? accepti sau interzici sa ti se faca slujba de inmormintare sau sa ai cruce la capatii?

6 răspunsuri:
| AnGeL a răspuns:

Nu cred ca vei gasi vreun ateu pe aici

| MadnessCaffe a răspuns:

Stii mereu m-am gandit la asta.

1. As merge la cununie religioasa si la botez. Daca ma duc nu inseamna ca si cred, oricum pe mine nu ma deranjeaza religia, doar ca eu nu cred in Dumnezeu. Daca sunt ateu nu inseamna ca trebuie sa ma feresc de biserica.
2.Nu prea particip, decat pe la nunti.
3.Pai ma simt normal.De Paste ma duc sa iau lumina, cred ca singura data pe an cand merg la biserica.Craciunul este o sarbatoare in care toti sunt mai buni si ma simt mai relaxat.
4.Adevarat a inviat, nu ii pot spune cuiva pe care nu il cunosc, adevarat ca n-a existat sau ceva de genul laughing
5. Da, ba chiar am discutii cu profesorul de religie din cauza asta, de ce ar trebui sa ascund asta?
6. Nu am copii, sunt inca tanar. Daca ar fi atrasi sau preocupati de religie nu as avea nici o problema cu ei, le-as da voie sa creada.
7.Mereu am fost o fire mai curioasa care cauta un raspunsurile la intrebarile care il framanta.Mi-am intrebari, am cercetat foarte mult, idei si opinii ale ambelor parti si am ajuns la concluzia ca sunt ateu.La 15 ani am realizat asta si inca am 15 ani.
8. Nu.Fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, nu am dreptul sa influentez viata nimanui.
9.Ce voi cere... o inmormantare normala ca toata lumea =)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci:1.voi accepta,in Romania religia majoritara e crestinismul, gandeste de ex la musulmani, care muncesc de sarbatorile lor si stau acasa in zile fara nicio insemnantate pentru ei. 2.ma simt ciudat, cand imi dau seama ca oamenii se incred asa usor in treburile astea.insa,cand nu ai in alceva sa crezi, mai bine crezi in dumnezeu. 3.ma simt bine pentru ca stau acasa, iar de craciun sarbatoresc bucuria de a darui si gust din mancarurile de sarbatoare laughing 4. :"Adevarat a inviat". Pentru mine e doar un salut. 5.In familie doar de sora mea, la scoala cam de toti colegii thinking In general nu vreau sa ma cert cu lumea, deci nu ma bag in discutii religioase. 6.Nu am, sunt prea tanar laughing.Le-as spune ca nu trebuie sa creada tot ce aud.sa cerceteze si sa isi faca parerea lor. daca dupa asta nimic nu se schimba, nu le fac nimic.e viata lor pana la urma. 7.Acum un an.acum am 14 ani.Am vizitat Israelul.Ce am vazut acolo? Pietre si biserici. Daca nu exista Iisus Hristos,Israelul ar duceo mai greu decat o duce Romania acum.Iar, daca stai sa te gandesti, toate locurile de pelerinaj sunt locuri in desert/pustiu/munti/locuri unde viata e foarte grea.In plus, stiu ca din Biblie s-au scos foarte multe scrieri, ceea ce dovedeste ca religia are ceva de ascuns. 8.In general nu, ti-am zis ca nu vreau sa ma cert cu lumea. 9. Daca voi fi in moarte cerebrala,le voi zice sa imi doneze toate organele,iar daca nu se va putea donarea, probabil voi opta sa imi lase trupul la Facultatea de Medicina, pentru practica.In familia mea, chiar daca voi zice ca nu vreau cruce, probabil ca ei nu ma vor asculta straight face.

| xXxRaduxXx a răspuns:

Bun deci eu sunt teoretic "ortodox" adica cand eram mic m-a dus la biserica m-a bagat de 10000 de ori in lighianul ala cu ala bla bla bla. Oficial nu cred ca exista vreo divinitate (pana nu o vad cu ochii mei).
asa ca sa raspund:
1.nu voi avea nimic impotriva cununiei religioase sau a botezului(din moment ce persoana iubita va dori acest lucru ).
2.da particip (la inmormantari nu ma duc deoarece nu poti sa faci nici cea mai mica gluma ca toti sunt : VAIIIIII) dar in rest nu ma afecteza cu nimic (uneori eu sunt "fotograful" asa ca nu prea dau atentie preotului sau ce ar trebui sa faci cand stai la slujba).
3.fac ce face toata lumea de paste/craciun cu exceptia unui singur lucru: NU merg la biserica si nu tin post
4.fiind o traditie raspund si eu cu "adevarat a inviat" ca doar nu e sa tac cand cineva imi zici "Cristos a inviat" de pasti.
5.DA
6.nu am (pot sa zic ca eu sunt unul laughing am 17 ani)
7.RATIUNEA ( nu imi pot imagina ca existand o fiinta cu superputeri acolo printre avioane, meteoriti sau tunele de metrou).
8.NU fiecare poate avea parerea sa despre acest lucru.
9.La asta nu m-am gandit dar nu ma intereseaza ce se va intampla eu fiind mort.

| ArcAnna a răspuns:

Mm nu cred ca as avea ce face.
Dar daca ma respecta nu m'ar baga cu forta in biserica asta una.
Am fost la un botez.
Am intrat in cladirea aia ca in oricare alta.
Sentimentul de indiferenta e
cel mai clar.
Craciunul e vremea cadourilor asta e tot.
Pastele e motiv de petrecere.i'as lasa sa creada in ce vor.
Insa nu mi'ar placea sa ma sufoce cu prostiile lor.
"Adevarat a murit".
In familia mea credinta e relativa.
Nu poti spune ca e sau nu e,deci nu am probleme.
Religia mea nu se observa,doar in discutii amanuntite cand se pun intrebari.
Atee am fot toata viata.
Am ajuns asa cand am realizat ca nu exista ce spun ei d.zeu.
Deci nu are ce sa te ajute, te ajuti singur.
Ateismul este o religie.
Pentru mine e totul.
Cred in mine nu in aer.
Nu m-am gandit.
Sincer.
As prefera sa fiu ingropata goala intr'o groapa in pamant, fara cruce sau piatra.
Fara sicriu

| eliaclodia a răspuns:

Am semnat pentru ora de religie gandindu-ma ca e bine sa cunosti turma si apoi sa te desprinzi de ea pe o cale proprie pe care un copil nu o vede acum/ nu constient cel putin/.
Universul e si nu e in acelasi timp, tot asa sunt si eu ateu. Deci imi e greu in anumite situatii.