| jorgedoliu465 a întrebat:

Salut TPU! Acum 30 de minute un angajat cu probleme autistice de la simigeria Luca srl a filtrat cu mine, trimitandu mi pulici prin geam. Ce ar trebui sa fac in legatura cu situatia asta?

31 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate a flirtat nu filtrat. Si ce ti-a trimis? Pulici?
Nu i-ai spus ca esti in doliu?

| darrio2007 a răspuns:

Te rog sa vorbesti frumos.

| Violleta2022 a răspuns:

Vorbeste frumos mai copile, daca nu dispari de pe foruum!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Filtru - care curăță un lichid. Flirta - a face curte cuiva. Cum se trimit pulici prin geam?

| Catrice a răspuns:

La cum vorbești, ți-o meriți.

| VoidEternal a răspuns:

Nu ar trebui sa faci nimic. Nu cred ca a fost o trauma atat de mare pentru tine.

| ANAMARIA4373873 a răspuns:

Salut! Cam ciudat dacă mă intrebi pe mine. Iti recomand, indiferent dacă are probleme autistice sau nu, sa vorbești cu manager-ul sau orice alta persoana care te poate ajuta în a vorbi cu persoana respectiva și a-i explica ca nu este normal așa ceva și cu siguranță, dacă nu încetează, având în vedere ca sa presupunem ca are peste 18 ani, sa sunati la poliție. Acum dacă ne gândim logic, sunt multe alte persoane autistice care nu fac acest lucru, deci, trebuie sa tratam persoana ca un om normal și sa i s-e aplice acesteia ca fapta săvârșită nu este tocmai ok. Toată lumea trebuie sa se simta confortabil la munca ( dacă lucrezi acolo ) și nimeni nu ar trebui sa fie expus la așa ceva.

| jorgedoliu465 explică (pentru ANAMARIA4373873):

Multumesc chiar ai fost de ajutor

| ANAMARIA4373873 a răspuns (pentru jorgedoliu465):

Cu drag!

| VoidEternal a răspuns (pentru ANAMARIA4373873):

Nu prea intelegi practic ce inseamna sa fii autist, asa-i? La 12-13 ani cati ai tu, nici nu-i de mirare, dar nu mai aborda chestiuni care te depasesc.

| ANAMARIA4373873 a răspuns (pentru VoidEternal):

Nimeni nu poate înțelege ce înseamnă sa fii autist decât dacă ai avut un membru în familie, prieteni sau chiar tu poate ai așa ceva. Dacă nu te regăsești în ce am zis mai sus nu cred ca te afli în măsură sa comentezi la răspunsul meu. Varsta nu contează foarte mult în aceasta discuție și faptul ca folosești acest argument în a mă insulta și a spune ca este o chestiune care mă depășește spune ceva despre tine și educația ta. Eu zic mai bine sa taci și sa nu-ți dai cu părerea dacă nu poți ajuta persoana respectiva.

| VoidEternal a răspuns (pentru ANAMARIA4373873):

Întâmplarea face sa am. Ce alt argument penibil mai ai? Nu ar conta vârsta daca ai spune lucruri cu cap, dar nu ai nici cea mai vaga idee despre ce vorbești.

Sa sune la poliție pentru că cineva care suferă de o boala mentala i-a trimis pupici prin geam? Are you f¹¹cking serious?

| VoidEternal a răspuns (pentru ANAMARIA4373873):

Persoanele cu tulburări din spectrul autist percep afecțiunea într-un mod cu totul diferit fata de ce crezi tu și cel care a pus întrebarea. De fapt mulți nici nu o percep, ci mai mult o simulează in funcție de ce au văzut/auzit sau ce au învățat la terapie. Faptul că acel nefericit a trimis pupici prin geam nu are absolut nicio legătură cu ideea convențională de flirt, să te simți jignit pentru asta înseamnă să nu știi absolut nimic despre boala asta. Și apoi vii tu și ii spui sa sune la poliție. Sigur n-ai treabă pe tiktok pe undeva?

| ANAMARIA4373873 a răspuns (pentru VoidEternal):

Oare cat de frustrat sa fii ca sa răspunzi cu doua mesaje. Bruh get over it! Chiar trebuie sa fie toată lumea de-acord cu tine ca sa poți dormi noaptea? Rapunsurile tale arata de parca ar fi copy-paste și totusi nu am menționat asta de la început. Toată lumea interpretează diferit ce a spus persoana respectiva și poate nici ea nu a înțeles cum se manifesta acesta boala. Calm down! Apropo, mai citește și tu ca răspunzi de zici ca ești agramat. Și dacă nu-ți dai seama nici după ce te informez ca ți-ai luat troll... ești vai mama ta...

| VoidEternal a răspuns (pentru ANAMARIA4373873):

laughing Oh wow, ce frustrat sunt că ți-am răspuns în 2 părți.

Btw, am citit mai mult decât o sa citești tu probabil în viața ta. Până la 13 ani câți ai tu acum, citisem deja mai bine de 200 de cărți și am ajuns apoi și la 100 de cărți citite pe an. Apoi... m-am angajat la o librărie. Asta a fost acum 12 ani, deci vezi-ti lungul nasului că nu ai habar cu cine vorbești.

Agramat? laughing As vrea să-mi arăți o singura greșeală făcută de mine. Știi tu, chestii ca de exemplu să pui cratima la "s-e".

"și sa i s-e aplice acesteia ca fapta săvârșită nu este tocmai ok."

Ce anume să i "s-e" facă? Să i s-e "aplice"? Ce? Fond de ten?

Get the f¹¹ck over yourself.

| ANAMARIA4373873 a răspuns (pentru VoidEternal):

Da mă, și eu 10000000 de carti. Am autocorector copilu'. Și vezi ca ai niște Engleză pe la gura, dacă erai într-adevăr atât de șmecher cum te dai, injurai și tu în Română nu în Engleză ca sa nu-ți șteargă comentariul moderatorii. Încep sa cred ca i-ai furat telefonul maicatii si ți-ai făcut cont pe TPU ca nu ai nimic altceva de făcut în vacanța asta de o săptămână.

| VoidEternal a răspuns (pentru ANAMARIA4373873):

Maica-tii*

"S-e" nu exista in limba romana in niciun context deci niciun autocorector nu ti-ar fi facut modificarea asta, decat daca l-ai "educat" tu sa o faca. Astept inca sa-mi arati greselile de gramatica pe care le-am facut eu, copil-compot.

Noapte buna.

PS: nu o sa-mi stearga nimeni comentariul, stai linistita.

| ANAMARIA4373873 a răspuns (pentru VoidEternal):

Nu sunt greșeli de gramatica, ci de exprimare. Ți-ar fi șters comentariul dacă ai fi înjurat. Opriți planeta vreau sa cobor, numai copii de 5 ani care au acces la prea multa informație pe TPU. Cu multa stima și respect, pentru prietenul meu handicapat căruia neuronii au murit odată cu el, psyclepath.

| VoidEternal a răspuns (pentru ANAMARIA4373873):

Ai un tupeu cu adevarat nesimtit. Iti scriu a treia oara, arata-mi greselile pe care le-am facut eu. Concret, daca ai vreun argument, nu vrajeala, asa cum ti-am aratat eu ca nu le ai cu gramatica. Daca nu, te rog nu mai raspunde, nu vreau sa-mi pierd vremea cu idioti.

| ANAMARIA4373873 a răspuns (pentru VoidEternal):

Da mă am, și care este problema? Nu te obliga nimeni sa răspunzi, TPU este o platforma la mișto și dacă tu chiar crezi ca vorbesc serios atunci tu ești ala care are probleme. EFECTIV MOR CAND VAD RASPUNSURILE TALE, CHAIR ATAT DE IDIOT ESTI? TE VOI PROPUNE LA IUMOR. Stay mad ca nu am nimic cu tine! TOTUL E LA CATERINCA

| VoidEternal a răspuns (pentru ANAMARIA4373873):

Orice poate fi luat la misto cand ai doi neuroni si nu te duce capul sa iti asumi mizeriile pe care le scrii. Pentru ca sa fii un om serios cere efort, lucru care nu poate fi cerut de la orice pigmeu care vrea doar sa rada ca hiena si sa arunce cu excremente. Somn usor si dormi in pace. Iti zic asta 100% serios, fara misto.

| RosaliaOriginala a răspuns (pentru VoidEternal):

Pai și tu te lauzi in 2023 cu cate cărți ai citit? E asta motiv de lauda?

| VoidEternal a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Nu vreau sa am o alta discutie in contradictoriu, prefer sa-mi consum energia in alte scopuri. Si nici nu incercam sa ma laud, dar mi-a fost ridicata tema la fileu.

Insasi intrebarea ta spune dureros de multe, si arata nivelul la care s-a ajuns.

| RosaliaOriginala a răspuns (pentru VoidEternal):

Stam prost la capitolul exprimare

| jorgedoliu465 explică (pentru ANAMARIA4373873):

Te iubesc❤️?

| Crhis a răspuns (pentru ANAMARIA4373873):

"sa tratam persoana ca un om normal" Nu ai cum cu cineva care are autism, nu isi da seama de nimic in jurul lui si oricum nu poate sa fie bagat la puscarie sau sa pateasca ceva pentru ca are boala aceasta.

| sorin061 a răspuns (pentru VoidEternal):

Pulici man, nu pupici. I-a desenat o puliciuca pe geam laughing))

| ANAMARIA4373873 a răspuns:

WTF Mi-a dat copilu' raport la răspunsuri.

| colonelumorteni a răspuns:

Am vazut discutia ta si se pare ca nu ai o problema.asa cum ai spus tu totul a fost troll.mie nu-mi place sa hartuiesc minorii dar poate lor le place.O copila destul de slaba si pitica a avut o discutie aprinsa cu un adult care ia atras atentia ca vorbeste prea tare in autobuz. Efectiv se certa singura si folosea cuvinte dure in mod indirect la adresa nimanui si parea frustrata din cale afara de reprosurile acelui tip mai in varsta.La 15 ani fara prea multa minte jignea omu la modu eschivat.Omu si-a dat seama despre ce e vorba si cand s-a ridicat i-a zis;,, ia un servetel ca iti curg mucii de la atatia nervi'

| andreiffff a răspuns:

Fă i o ****