Întrebare recomandată | Cristina123456abc a întrebat:

Buna, poti avea mai multe apartamente/case pe aceeasi factura de curent?( daca este acelasi furnizor)
Daca da, o sa vina factura pe ambele apartamente adunata? La aceeasi adresa sau la ambele adrese?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare adresă cu factura ei.

| darrio2007 a răspuns:

Fiecare factura vine separat pe adresele respective. Doar nu ai un singur contor pentru ambele adrese.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Pe aceeasi factura, NU
pe aceeasi adresa, DA
dar trebuie sa dai telefon la furnizor, sa te identifici ca fiind proprietarul respectivelor apartamente, si proprietarul contractelor respective si sa ceri factura la alta adresa pentru fiecare in parte

eu stau in Bucuresti dar am domiciliul de pe buletin in provincie, insa factura Digi imi vine in Bucuresti

unii furnizori au si cont on-line in care poti sa iti vezi facturile, chiar alea din urma, asa ca daca ai chiriasi poti sa lasi facturile sa vina la ei acasa iar tu sa le vezi on-line, iar unii furnizori pot trimite factura pe mail

am tot scris "unii" pentru ca numai firmele de comunicatie au obligativitatea legala sa le dea clientilor o solutie on-line sa vada cat au consumat, pentru celelalte tipuri de servicii nu stiu si nu stiu nici daca ar fi obligati legal, insa cei care sunt destul de destepti fac asa ceva, ca sa vada clientul cat are de platit si sa nu ramana in urma

morala: da telefoane la furnizorii respectivi si intreaba!

PS acum am recitit intrebarea si am vazut "curent", daca chestia asta chiar te doare, poti sa treci de la ce furnizor de curent ai, la Digi, ca ei au si servicii de curent electric, CHIAR MAI IEFTINE DECAT RESTUL, asa ca acolo SIGUR o sa ai on-line facturile, in acelasi timp in care se duc si fizic la fiecare apartament

| Iote a răspuns:

Poti cere la furnizorul tau ca ambele facturi sa vina la aceeasi adresa. E vorba de adresa de corespondenta si nu de cea de consum. Pentru asta proprietarul (titularul de contract) trebuie sa se prezinte la ei cu CI.

| Lioana a răspuns:

Fiecare adresa are factura proprie. Nu se cumuleaza de la toate proprietatile. Cred ca nici tie nu ti-ar conveni sa ai o factura cumulata pentru ca poate nu vrei sa le platesti pe toate deodata.
Factura unui imobil nu se trimite la mai multe adrese ci la una singura, cea pe care o specifici tu ca fiind adresa de comunicare. Deci poti primi la o singura adresa facturile de la toate imobilele pe care le detii.