| Flavyuseduard a întrebat:

Buna, sunt Eduard am 19 si vreau sa imi cititi "mica poveste" si sa ma ajutati. Am picat bacul, asta e dar lucru cu tata in constructii. Nu prea imi place si din cauza asta cam dau gres. Stiu ca e greu si trebuie sa muncesc (sunt constient). Dar am facut o boacana mica si nu exagerez iar lui tata i s-a cam pus pe suflet si am cam belit p...a, a zis ca sa ma descurc. Am doua variante, ori raman aici si lucru alt undeva pe minimul pe economie la inceput sau pot pleca la o cunostinta. Am sta in chirie si as avea un salariu de minim 1500 poate si 2000 lei, dar baiul e ca imi e putin cam greu sa o las pe mama si sora mea aici (nu ca ar pati ceva) dar sunt atasat mult. Ce ar trebui sa fac, va rog ajutati-ma.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 19 ani nu mai poti fii atasat de nimeni, ca esti barbat acum si trebuie sa-ti cauti de munca si de viata ta.
De mama si sora ta, au grija tatal tau, ca-i responsabilitatea lui.
Nu mai cauta scuze, ca sa stai langa fusta mamei, ca esti ditamai barbatul. Chestai cu atasatul este valabila la bebelus, dar acnd omul devine major, mai lasa fusta mamei si isi face propira viata.
Iar daca nu ti-a placut invatatul, nu ai ce face, decat sa-ti cauti munca necalificata, pana capeti ceva experienta si te califici intr-un domeniu.

| FaraNume1245 a răspuns:

Fă ce simți. Până la urmă, tot va trebui să-ți faci viața ta. Gândește-te bine înainte de a lua o decizie, totuși.

| Andreeush a răspuns:

Nu poți sta lângă mama ta toată viața, trebuie să mergi mai departe, gândește-te la viitorul tău. Peste câțiva ani o să îți întemeiezi familia ta.