| CristeaCiprian12 a întrebat:

Am și eu o întrebare. Suntem patru asociati intr-o societate, unul dintre noi a fost administrator cu drepturi depline, între anii 2009-2013 l-am lăsat doar pe el sa administreze pensiunea, in anul respectiv el a făcut o evaziune fiscală recunoscuta și cercetata de organele statului in valoare de 4miliarde, din acesta suma a plătit dările aferente către stat in valoare de 1miliard 200 milioane,el a plătit suma aceasta ca persoana fizic,ca persoana fizica a fost cercetat, însă a plătit dările către stat pentru societate, făcea bani la negru prin societate, dar nu-i înregistra. Pana la prima înfățișare la proces a achitat integral suma de 1 miliard 200 și dosarul s-a clasat. Intrebarea mea este banii respectivi nu trebuie înregistrați in societate, diferenta de 2miliarde 800 mil nu trebuie adusă in societate, ea este profitul din anul respectiv, deși in actele lui contabile in anul 2010 avea 1miliard600 pierdere? Dacă ma puteți ajuta cu un răspuns aștept, mulțumesc!

1 răspuns:
| Iote a răspuns:

Nu stiu daca gasesti un expert contabil pe acest site. Dar te indrum catre site-ul Avocatnet.ro. Acolo gasesti oameni care iti pot raspunde la aceasta problema.