| suntcuriossastii a întrebat:

A fost odată ca si niciodata: e corecta folosirea structurii "ca si"?

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Nu e corect si se vede ca e in plus acolo.
https://anonimov.ro/cand-ca-si-e-corect/

| gabicoo a răspuns:

"Să știe decât ca nu e corect."
laughing

| Catrice a răspuns:

Dacă reinventezi tu Limba romana, da.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu. Daca faceai vreo comparatie intre "odata" si "niciodata" (ceea ce e imposibil, ca sunt antonime), mergea. Asa, nici macar nu suna romaneste.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Nu

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acest - ca și- a început să înlocuiască în vorbirea curentă pe -ca- de frica de a nu genera o cacofonie ca în biserica catolică, unde doi de - ca- se succed fără să supere pe nimeni. Nu este nevoie de acest - și -. Vorbirea trebuie să fie simplă și elegantă. Nu are rost să băgăm - și - peste tot doar ca să scăpăm de caca.