| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! De un an de zile incerc sa ma fac vazuta prin arta mea ca sa incerc sa o vand pe piata romaneasca (nu neaparat cea mare, e ok si aia micuta). Stilul meu este semi-realist. Fac portrete digitale si picturi. Pana acum nu am reusit sa-mi vand picturile iar de la un timp nu mai cere nimeni portrete. Imi puteti da va rog cateva sfaturi?

19 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Chiar și aici puteai pune un link cu "portofoliul" tău de lucrări

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Uitasem, imi cer scuze. https://www.deviantart.com/hxnabii acesta este contul meu de deviantart unde imi postez desenele digitale :)

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Impresionant! participă la concursuri, aprecierile n-o să intârzie și apoi cine știe...

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Multumesc! am participat la concursuri dar nu a fost indeajuns sad

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cineva ar fi trebuit să observe ce am observat și eu. Continuă!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să incerci piața străină. Fă oferte pe Ebay.

| Mirel4412 a răspuns:

Sincer, nu stiu cine ar cauta un portret semi-realist... Daca vrei sa faci bani din asta, incepe sa faci logo-uri pentru firme.

| anonim_4396 explică (pentru Mirel4412):

Prefer mai mult sa fac ilustratii care pot fi iubite si de oamenii maturi si de copii happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe olx sau etsy. Poti sa faci si global. Sau poti sa le faci si apoi sa le scanezi

| Den1sa a răspuns:

Buna, eu sunt designer grafic, desenez digital de citva ani, fac si eu portrete, si lucrez ca freelancer, daca ai putea sa imi arati lucrarile tale tias pudea da niste sfaturi happy

| Den1sa a răspuns (pentru Den1sa):

Am vazut deja lucrarile tale, sunt mai mult intr-un stil cartoon de cit realist, mie imi plac iar motivul pentru care oamenii nu prea vor sa iti cumpere arta este ori din cauza ca e prea scumpa pentru ce oferi, ori nimeni nu este interesat, sau pursisimplu nu poti aplica niste strategii de marketing

| anonim_4396 explică (pentru Den1sa):

Stilul meu este semi-realist deoarece tind sa produc ilustratii pentru copii, ilustratii fericite si colorate care pot fi placute si de ei si de adulti happy
Pretul lucrarilor mele este mic, strategiile de marketing in schimb am fost ajutata de catre o persoana ca sa le aplic bine.

| Den1sa a răspuns (pentru anonim_4396):

Stilul desenului nu este deteminat de alti factori de cit de cum sunt amplasate culorile, ce culori sunt folosite, cum sunt construite formele uite astea sunt ilustratii semi-realiste https://www.google.com/......ps?/search
Tu faci asa ceva
https://www.google.com/......ps?/search
Atunci nu esti pe platforma potrivita, nu ai publicul potrivit, sau doar nimeni nu este interesat

| anonim_4396 explică (pentru Den1sa):

Ok, pacat atunci ca alte persoane mi-au spus contrariul happy

| felixf a răspuns:

Putem vedea un portret? sau un link la ce faci? Un site?

| anonim_4396 explică (pentru felixf):

Https://www.deviantart.com/hxnabii acesta este contul meu de deviantart unde se afla toate lucrarile mele digitale :)

| felixf a răspuns (pentru anonim_4396):

Se pare ca nu pot lua legatura cu tine prin site. Ai cumva o adresa de mail unde te pot contacta? Multumesc

| anonim_4396 explică (pentru felixf):

E-mailul meu este hxnabii@gmail.com happy

| user0328 a răspuns:

Încearcă să-ți faci un site bine construit. Să atragă potențialul client. Plătește pentru reclamă pe Instagram/Facebook și s-ar putea să atragi multă lume. Încearcă să apari cât mai mult în social media cu picturile tale ca să-ți faci și singură reclamă (Instagram, Tik Tok, Facebook) și dacă găsești și pe cineva mai faimos care să dea un share lucrărilor tale, asta îți poate aduce cu atât mai mulți clienți. Dacă vrei să vinzi, va trebui înainte de asta să plătești din buzunarul tău pentru reclamă/ domeniul site-ului etc. Îți asumi un risc, dar, dacă chiar ești bună în ceea ce faci vei trece repede la profit. Sunt ff mulți care fac fix același lucru ca tine, deci trebuie să fii revoluționară, caută să creezi ceva nemaivăzut la alții, ceva unicat, ce nu se mai găsește în altă parte pentru că așa convingi omul să cumpere de la tine și nu de la altul. Mult succes!