| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cat timp i-a luat lui Genghis Khan sa construiasca imperiul mongol de la 0 doar cu tribul sau?

3 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

A fost motivat... serios (a crescut ca sclav al unui sef de trib inamic care ii distrusese propriul trib)
apoi a facut un model de conducere care astazi e o utopie ABSOULTA numita "meritocratie" care inseamna ca nu erai promovat DECAT PE MERIT
dupa care si-a antrenat armata in draci
iar apoi a avut niste arme care au fost revolutionare la vremea lor: arcurile lor speciale care aveau o forta mare fara sa fie lungi si care le permiteau sa traga din goana calului
iar apoi a cucerit China treptat care nu avea destula conducere/unitate ca sa ii faca fata

| fanernest123 a răspuns:

Păi pe la 1190, Genghis Khan a reușit să supună deja toate triburile mongole și începe și expansiunea cam tot atunci. Până la moartea sa în 1227 a tot cucerit, deci ca să-ți răspund la întrebare, să zicem că aproximativ 40 de ani.

| Sues a răspuns:

Mariusicaaa, nu mai da laba mariusica