| poechce a întrebat:

Pictez. Trebuie sa obtin mov prin combinarea culorilor. Am combinat rosu cu albastru dar mi-a iesit maro. Dupa care am mai pus un pic albastru si mi-a iest gri.
Va rog ajutati-ma, nu stiu in ce cantitati sa pun sa-mi iasa mov.
Ideea e ca nici nu am culoarea mov, trebuie sa o obtin.

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Daca ti-a iesit maro, inseamna ca fie rosul, fie albastrul, fie amandoua, nu au o saturatie buna sau sunt murdare. Combinatia pentru mov(violet) e fifty-fifty: jumatate rosu, jumatate albastru. Asigura-te ca pensulele si apa sunt curate, si, in cazul in care folosesti acuarela, ca pigmentii sunt curati (spala-i putin sub robinet). La fel, daca folosesti o paleta, curat-o si pe aceea. Daca nici dupa ce faci asta nu obtii violet, atunci trebuie sa iti cumperi alte culori. Incearca niste acuarele Pelikan, sunt foarte bune.

62 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa pui aceeasi cantitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum obtin maro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albastrul amestecat cu putin rosu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am mov la tub cumparat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am mov la tub cumparat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt maro se face di rosu+galben+albastru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albastru cu rosu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Movul se obtine prin rosu galben si albastru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune cantitati egale de culoare: rosu si albastru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am pus jumy juma rosu si albastru si mi-a dat albastru inchis... dupa am pus alb si rosu si mi-a dat movwinkingrolling on the floor))))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosu+albastru=mov inchis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosu cu alastru...altceva nu e sigur...eu am incercat si da:d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce kulori folosesc ca sa imi iasa maro?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Icearca albastru, galben si rosu ok?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doua picaturi de albastru si doua picaturi de rosu si vei obtine mov

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci pui putin rosu si putin albastru si amesteci cam 2 minute si dupa aia pui putin alb si amesteci cam 1 minut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici e nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roz cu putin negru ise mov

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosu si albastru simplu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosu+albastru=mov mie imi iese de fiecare data

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mincinoasa dracu' nu e adevarat di ros si albastru nu iese maro...ca mov

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa pui si albhappy si mie mi s-a intamplathappy daca iti iese maro pune niste alb si se rezolva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosu si albastru da depinde ce rosu ai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amesteca mult rosu cu o picatura de albastru...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune mai putin rosu si mai mult albastru dar sa stii ca o sati iese violet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosu si albastru deschis si adaugi putin alb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tie nu iti iese culoarea mov pentru ca culorile trebuie puse in cantitate egala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar maro nu se obtine din rosu si albastru ci din negru, rosu si galben

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albastru si rosiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosu+albastru=mov daca mai adaugi putin alb obtii mov deschie daca nu obti un mov inchis(depinde de culori)