| poechce a întrebat:

Pictez. Trebuie sa obtin mov prin combinarea culorilor. Am combinat rosu cu albastru dar mi-a iesit maro. Dupa care am mai pus un pic albastru si mi-a iest gri.
Va rog ajutati-ma, nu stiu in ce cantitati sa pun sa-mi iasa mov.
Ideea e ca nici nu am culoarea mov, trebuie sa o obtin.

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Daca ti-a iesit maro, inseamna ca fie rosul, fie albastrul, fie amandoua, nu au o saturatie buna sau sunt murdare. Combinatia pentru mov(violet) e fifty-fifty: jumatate rosu, jumatate albastru. Asigura-te ca pensulele si apa sunt curate, si, in cazul in care folosesti acuarela, ca pigmentii sunt curati (spala-i putin sub robinet). La fel, daca folosesti o paleta, curat-o si pe aceea. Daca nici dupa ce faci asta nu obtii violet, atunci trebuie sa iti cumperi alte culori. Incearca niste acuarele Pelikan, sunt foarte bune.

62 răspunsuri:
| poechce explică:

Gata, mersi :*Mi-a iesit, nu pe masura asteptarilor dar... fundita hephap.

| zxcvbm a răspuns:

Amesteci rosu+putin albastru si daca vrei sa iasa mai deschis mai adaugi putin alb

| amaliakool a răspuns:

Mie mi-a iesit si cred ca ai un albastru inchis ca si eu am si am pus si un pic de alb