| anonim_4396 a întrebat:

Imaginea Medusei se afla pe templele din India? Au vreun caracter similar?

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nu! Medusa aparține mitologiei greco-romane!

| Emengir a răspuns:

La origine Indo-Aryenii si Grecii sunt Indo-Europeni, se stie deja de ceva vreme ca pana si religia helenista si vedicismul din India au o origine comuna. Totul a inceput cu migratia Proto-Indo-Europenilor, unii au mers in vest si asa am aparut noi, europenii, altii au mers in est si au aparut popoarele iranice si indiene, iar altii in sud spre Anatolia unde au aparut Hititii, Luwii etc dar in timp au disparut.