| RuTaCaTe a întrebat:

Am achiziționat de curând un Ford Focus 2 1.8 tdci din 2006. Primele săptămâni a mers perfect, dar în urmă cu 2 zile am făcut un drum Iași-Cluj iar după prima sută de kilometri motorul a început să nu funcționeze ok. Când voiam să depășesc și accelerăm puțin mai tare pur și simplu motorul de "punea în nas" sau "bâlbâia" și nu mai accelera. Lăsăm accelerația și accelerăm din nou și uneori mergea ok. Am ajuns așa la Cluj (menționez că eram 3 în mașină și ceva bagaj) am oprit mașina pentru jumătate de oră apoi am scos-o din nou la drum și a mers mult mai bine, aproape spre normal. O sa ajung săptămâna viitoare la service dar până atunci aș vrea să aflu ce poate fi. Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Numai in servis aflii exact cauza, aici pe net fara sa o verifice un specialist nu poti sti, gîndeste te ca masina nu este nouă ai cumpărat o second hand de la cineva care a folosit o, acela de la care ai cumpărat o nu ti a spus ce defecte are masina, de ce? Deoarece daca i ti facea inventarul defectiunilor nu o cumpăra nimeni, masina are 11 ani nu cîteva luni, deci tu trebuia sa te gindesti ca masini la mina a doua si vechi au probleme, trebuie sa ai bănuți sa o bagi in service si ei sa o facă bine, sa o verifice atent.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Iti imprumut cartea mea de mecanica de 400 de pagini si poate spune acolo si de defectul tau.

| Super0Game a răspuns:

Pai poate sa fie probleme din motor dar si probleme de masina slaba intretinuta, dar mai probabil poate ca masina sa nu aiba un motor bun ci unul... FUNDA?

| mathei a răspuns:

Este de la intretinere... ceva legat ori de uleiul cutiei ori ceva spart la motor...doar pe tester vei afla exact