| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,

Am probleme foarte mari,

Vreau să mă ajutați va rog frumos
Mă numesc Darius am 17 ani și sunt clasa a10a.
Sunt multe chestii care merg prost în viața mea.
Părinții mei au rămas fără joburi de curând. Oricum nu aveam o situație materiala foarte wow când aveau joburile dar acum e și mai rău.

Chestiile nașpa pe care le am in viața sunt:
•Am fimoza, părinții nu știu dar operația costa minim 2000de lei.
•Imi trebuie aparat dentar(care cred că este sigur cam 5000de lei).
•La școală umblu cu niste haine foarte vechi care arata urat..nu mă simt bine..nu am o stima buna fața de mine..nu-mi place cum arat.
•Am un hairline rău(cred că o sa chelesc in viitor).
•Nu am un fizic foarte atractiv.
Nu-l pot schimba pentru că nu pot avea o alimentație pusă la punct...(Nu sunt gras..sunt slab dar am un procent de grăsime).
..se numește skinny fat.

•Am o problema cu pronunțarea anumitor litere..cred că dacă îmi voi pune aparat dentar se va rezolva.

O chestie nașpa ar mai fi, îmi place de o fata de la mine din clasa..as vrea că până termin clasa a12a sa ma pot baga in seama cu ea și sa avem o relație..Acum oricum nu pot. Poate fata nu avea nimic împotriva cu chestiile pe care le am eu. Sărăcia și tot, dar eu nu mă simt bine când sunt sarac și stau in preajma ei.

Am auzit foarte multe metode de făcut bani online..Calculator am și mă gândeam să fac și chestia asta. Poate mă va scoate din aceasta situație.

Cred că asta ar fi singura metoda..acum nu știu.

Va rog sa mă ajutați cu sfaturi. Experiențe asemănătoare daca aveți. Orice puteți spuneti-mi

Dau funda la cel mai bun răspuns./Mulțumesc.

Răspuns Apreciat de Editori
| RoxanaIoana108 a răspuns:

Buna, Darius! Vreau sa îți spun pentru început ca ești un baiat minunat și ca ai tot viitorul in fata. Parintii tai se vor descurca, sunt convinsă de asta. Dacă nu ai un telefon de ultima generație, asta nu înseamnă ca ești sărac! Ai ce mânca? Ai unde sta? Ai apa? Perfect! Toate se vor rezolva la timpul lor. Cât despre hăinuțe, poți cauta intr-un SH. Sunt prețuri scăzute, însă găsești cam orice pe acolo și mai frumoase, și mai de calitate, și mai urate..Cauti pana găsești ceva. Poți solicita bursa de la liceu, caci parintii tai nu mai au un loc de munca. Se numește bursa socială dacă nu ma însel.

Dacă ai un PC, poți face proprii tai bani din jocuri, însă nu recomand neaparat. Am un prieten care face bani din Standoff 2, însă a petrecut multe ore pe calculator. Nu este tocmai potrivit pentru varsta ta.
Poți vinde hăinuțe care ți-au rămas mici pe diverse aplicații precum OLX, vinted etc.

Despre fizicul tau, nu uita ca noi suntem decât o carcasa. Lumea te place după suflet, după gesturi. Mai devreme sau mai târziu, cu toții ne vom "urâții".

Încearcă sa faci abdomene zilnic. Ai nevoie de credință și răbdare. 3 serii a câte 20 de repetați de abdomene. Apoi adauga și flotari. Usor usor vei observa o îmbunătățire. Poți încerca și ridicările pe vârfuri pentru gambe. Încearcă sa mananci proteine (cele mai bune sunt cele din lactate, branza, iaurt, lapte dulce, sana, ce îți place tie).

Dacă vrei sa discutam, îmi poți scrie in privat.

Studenta la Facultatea de Psihologie și Științele Educației, ex. eleva a Colegiului Național Pedagogic.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Operatia de fimoza se poate rezolva la orice spital de stat, cu trimitere de la medicul de familie sau medicul urolog, pe gratis!
Aparatul dentar se poate pune si mai tarziu, nefiind considerat o urgenta.

Hrana trebuie s afie asigurata de parintii tai, ca tu esti copilul sub tutela si ingrijirea lor.
Acum s-a deschis sezonul agricol si este enorm de mult de munca, la camp, la gradini de zarzavat, la serele de flori, la curata strazile, asta daca nu au calificari unde ar putea sa-si mearga, deci invita-i sa iasa la munca, ca sa aveti bani de mancare si utilitati.

In ce priveste imbracamintea, posteaza pe FB-ul tau ca ai nevoie de hainute, fiindca sunt mii de oameni care doneaza sau arunca haine dfaorte bune.

Tu nu ai cum sa castigi bani cu claculatorul, fiindca esti copil mic, care nu are exeprinat in programare sau altele si apoi tu ai obligatia s amergi la scoala si sa inveti, nu sa-ti iei tu d emunca si sa-ti tii parintii acasa.

Cu fetele, poate este mai bine sa mai astepti, daca ai alte probleme mai importante de rezolvat, ca nu ai intrat zilele in sac, esti abia copil adolescent, deci ai o viata inainte sa-ti faci relatii.

| sierra1 a răspuns:

La primele 4 "probleme mari" aș spune fără teama de a greși : frecții

In rest, numai bine!

| Hyperion7 a răspuns:

1.Depinde de gradul de fimoza pe care-l ai. Exista mai multe grade (parcă 4),daca totuși poți vedea capul penisului,dar nu poți detracta complet pielea, încearcă atunci când faci duș sa îți întinzi tu cumva pielea din jurul capului cu degetele, nu o forța prea mult.
Atenție! Zona trebuie sa fie umezita corespunzător, pentru că altfel nu vei reuși.
Daca e un stadiu mai avansat, atunci încearcă să te duci la medicul de familie mai întâi, explică situația și poate poți beneficia de o operatie gratuita in spitalele de stat(cel mai sigur, pentru că ești încă minor și ești asigurat de stat, deci da, poți încerca.)

2.Cu aparatul dentar e mai nașpa, nu știu ce să îți recomand.

3.Hainele sunt cea mai mica problema, crede-ma.Dar chiar și așa, daca condiția voastră materială e precară, poți face niste bani și din burse. Daca înveți bine și mai iei o bursă sociala +alocația, eu zic că te-ai putea descurca cat de cat.

4.Asta cu chelitul într-adevăr, e un lucru destul de nașpa, dar daca nu avansează repede situația, poți încerca să maschezi asta cu o tunsoare (nu știu exact cum se cheama)

5.Fizicul neatractiv e doar o chestie de detaliu, apare de regulă atunci când te compari excesiv cu alții.Sa îți zic un lucru, poate nu arăți foarte bine (cel puțin din viziunea ta), dar gândește-te că până și persoanele frumoase fizic au diferite probleme, precum le ai și tu, așa că nu ai cum sa te compari de la egal la egal cu alții pentru că alții nu sunt tu și nici tu nu ești alții.Invata sa te apreciezi mai mult! Știu că pare ușor de spus, dar macar încearcă să renunți la rețelele sociale o perioada (social detox ), ajuta cat de cat!
Cat despre fizic in general, încearcă să faci mișcare acasă, fie cu ajutorul unei aplicații de workout (ajuta daca te tii, chiar daca nu ai o alimentație neapărat pusă la punct), citește despre postul intermitent, bea multa apa și te poți pune la punct daca te tii de treabă.

6.Repet,nici asta nu e o problema care nu are o soluție, dar dă-ti timp, pentru că unele probleme existențiale de genul pot fi și de la modul de gândire.Pentru că dacă te focusezi doar pe probleme, o să vezi doar probleme.
Oameni perfecți nu exista, așa că nu are rost să cauți perfecțiunea in ei și să te auto subestimezi, pentru că probleme vor fi mereu, indiferent de vârstă!

7. Legat de acea fata,retine un lucru! Daca fata aceea este o fata ok,la locul ei, sigur va înțelege situația cu care te confrunți, dar daca este o fata care înjosește pe alții și așa mai departe, dar arata bine estetic, acea fata va fi o influență rea pentru tine și te va face sa suferi.Iar asta e dovada că nu tot ce e frumos e și bun, de obicei este înșelător.
Dar merita sa o abordezi, in a 12-a poate fi prea târziu și se poate sa regreți că nu ai acționat cat era disponibila.

8.Cu banii online e mult mai greu decât pare, crede-ma.
Mai ales daca nu ai cunoștințe în IT sau așa ceva.Majoritatea sunt doar scheme piramidale.Nici crypto și nici păcănele nu te îmbogățesc!
Așa că varianta pe care o ai la dispoziția ta este sa înveți bine, sa iei bursa și să te descurci cu resursele existente, asta până vei scăpa la banii tai.

| StoicAnalysis a răspuns:

Deocamdata termina liceul si angajeaza-te undeva pana te redresezi cu situatia financiara cat de cat. Daca ai timp si esti bun la invatatura cat sa treci clasa, poti sa te angajezi si acum part time. Intre timp, daca ai vointa necesara, aloca-ti cateva ore pe zi sa inveti pachetul Microsoft office si un program de programare gen c++ sau python ( e mai simplu decat c++ ), daca vrei sa lucrezi pe calculator in viitor.
Poti sa citesti cu voce tare vreo 30 de minute pe zi daca vrei sa-ti imbunatatesti dictia.
In rest, nu uita sa te distrezi, chiar si in cele mai negre situatii. Pentru ca sanatatea ta psihica e si ea importanta.

| LisaJulie a răspuns:

Îmi pare foarte rău pentru tine, am avut și eu un coleg în clasa cu probleme de sănătate și care avea părinți cu probleme financiare dar pana la urma tatăl copilului a obținut un loc de munca în Austria la o fabrica, i-a fost greu pana s-a acomodat dar pana la urma totul a fost bine! M-am întâlnit de curând cu el și arata super chipeș! Banii pe care i-au făcut părinții în străinătate l-au ajutat cu operația lui și el chiar se pricepea la calculatoare motiv pentru care a reușit sa obținua un loc la o facultate de informatica în Austria! Dacă tu te pricepi la ceva poți face bani fără probleme pe internet! Cat despre părinți încearcă sa îi convingi sa aplice la un job în străinătate de preferat în Germania, Austria sau Franța!

| 22giuliia221122 a răspuns:

Buna dariuss! deci sa nu ai pretenti de la mine ca sunt doar o fata de 14 ani, deci din experienta mea, mama si tata sunt divortati iar eu nu vb cu tata, mama ia destul de putin la servici si sunt intr-o clasa de "fite" si sincer toti sunt imbracati in haine nike au iphone si jordani etc....si eu cum sunt decat cu mama am zis sa invat sa iau bursa de merit ca sa pot sa imi iau tot ce imi doresc si chiar am reusit si am facut multe cu acei bani pentru ca sunt foarte mulți, am mers chiar si la mare pe acei bani, mi am luat jordan 1, haine scumpe,de firma si am ajuns la acelasi nivel ca ei, sunt frumusica asa si am si corp tot ce trebuie si am reusit cu acea bursa, au putea sa te pui cu burta pe invatat sa iei si tu, si poate sa mergi la biserica sa il ajuti pe popa sa faca curat si iti va da bani, succes! o sa iti las si instaul meu daca mai ai intrebari cvv: 22giuliia?

| Violleta2022 a răspuns (pentru 22giuliia221122):

Mai fetita, la 14 anisori continui sa te arunci la baieti?
Nu asculti de miaca-ta, ca nu ai voie sa ai intagram, dar tu iti pui ID-ul pe forumuri online, ca sa fi agatate oricine.
De ce? Esti disperata dupa barbati?
Nici nu ma mai mir de ce mama ta nu are incredere in tine, fiindca ai dovedit ca nu se poate avea incredere in tine la anisorii astia, fiind un copil cu probleme.