| Dada55 a întrebat:

Am anulat dpf din soft dar nu si fizic... ce se poate intampla daca merg asa cu masina? O sa anulez si fizic dar nu am avut momentan timp

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Se infunda filtrul, masina nu va mai avea putere, iar intr-un final nu va mai porni.
Daca e treaba de 2-3 zile (maxim 400km), nu e nimic. Dar daca depasesti termenul ala, posibil sa mearga tot mai prost.
In caz ca e spart filtrul de particule, nu ai probleme, dar daca e infundat, vei avea probleme. De la presiunea excesiva sunt cazuri in care a cedat evacuarea, la unele motoare de exemplu crapa galeria de evacuare (zona turbinei) de la DPF infundat.

| Digikey a răspuns:

Se va infunda.