| fender92 a întrebat:

Am cauciucuri Michelin 175/80 R14... pot sa imi iau 195/65 R14? se potrivesc pe jantele mele? Dau mare FUNDITA si FOLOSITOR

Răspuns Câştigător
| Roby67 a răspuns:

Da, se potrivesc.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se vor potrivi pe jantele tale, insa nu si pe masina. Noile roti vor avea diametrul mai mic cu 2, 65 cm, ceea ce inseamna o abatere de 4, 17% (vezi http://www.vanzarianvelope.eu/calculator-anvelope).
In general se accepta diferente de maxim 3% fata de anvelopele standard, insa din punct de vedere legal sunt acceptate numai dimensiunile trecute in CIV si talon. Daca le ai deja e una, dar daca tot le cumperi, sfatul meu este sa nu alegi alte dimensiuni decat cele trecute in talon.

| mgtow a răspuns:

Nu pentru ca nu o sa fie cele adecvate trebuie sa cumperi aceleasi cauciucuri la dimensiuni

| marijuana_1856 a răspuns:

Se potrivesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot eu oferi este sa te documentezi personal cu privire la acest subiect (pneuri) lecturand cateva dintre multiplele pagini care le poti accesa printr-o cautare simpla pe google cu sintagma "caracteristici pneuri"; sunt convins ca vei afla f. multe lucruri folositoare si vei ajunge la cea mai buna concluzie.