| DonMoldo a întrebat:

Am cumparat o masina si nu-i merg senzorii de parcare fata/spate, in bord apare check parking senzors. Daca stiti ceva sfaturi sau care ar fi cauza. Am incercat sa-i sterg dar tot nu merg

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Trebuie verificate cateva chestii. Cauta sigurantele masinii si vezi care e siguranta pentru senzori. Verifica sa nu fie arsa. Daca este arsa, ai scapat ieftin cu o noua siguranta. Daca nu merge nici asa, te duci, vorbesti cu un prieten care are un multimetru si verifici fiecare senzor in parte sa vezi ce incarcatura electrica au. Daca au curent sau nu. Daca au, nu ar trebui sa ai probleme. Daca n-au, ori e firul rupt si ii schimbi cu totul ori sunt ei defecti( ca oricum stau super expusi la apa si la praf etc) si ii schimbi cu totul. Poti sa te si uiti cu ceva sub masina sa vezi, dar 100% firele alea sunt ascunse undeva prin caroserie pentru ca daca ar sta asa expuse, well, se poate ajunge fix sa nu mai mearga. Succes!

1 răspuns:
| ValentinMihai78 a răspuns:

Înseamnă că nu mai există legătură între senzori și computerul de bord. Cel mai ușor, intrați sub mașină și cu o lanternă verificați vizual, dar și atingeți ca să vedeți dacă nu este nimic desfăcut.
Dacă totul e în regulă, cu un tester verificați ce eroare dă și remediați situația dacă e vorba de o siguranță.