| kendricklamar1019 a întrebat:

Am fost martor azi la un eveniment pe care nu pot să-l uit.
Vad un copil de vreo 12 de 13 ani asteapta sa treaca strada vine o masina si se opreste, il lasa sa treaca.
Baiatul se uita si in jur, vede ca mai vine o mașina dar care oprise încet lasandu-l sa treaca iar dupa accelereaza brusc de era sa-l calce pe baiat care desi a gresit si el mai bine ar fi stat sa astepte un pic mai mult, venise ala brusc si aproape era sa-l calce. Dupa il aud pe ala cum ii zice baiatului "Băgă-mi-aș în mă-ta".
Voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bine ai venit in traficul din Ro

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu era trecere de pietoni, vinovati sunt oarecum soferii, pentru ca "l-au incurajat" sa treaca, desi aveau prioritate. Adica nu opresti de maimuta sa-i faci semn altuia sa sara printre masini, cand nu e trecere.
Daca era trecere de pietoni, vinovat este soferul care era sa-l calce, si ar trebui chiar sesizat la politie, ca sa ramana fara permis. In oras sunt camere la tot coltul, e usor de depistat, audiat si sanctionat soferii care au un comportament de genul. E nevoie doar de o declaratie de la tine, apoi agentii il iau de acasa si fac constatarea cu el si eventual pietonul, daca il gasesc.
Poti anunta intamplarea si prin apel la 112, sub pretextul ca ai vazut un sofer periculos, care ar putea fi baut sau fara permis.

| ReddY25 a răspuns:

Șoferi iresponsabili

| Standt a răspuns:

Dobitocul ala cand a accelerat, unde s-a uitat? Stia ca are un copil in fata. Ala e vinovat, nu copilul care s-a asigurat in plus.
Vad multe comentarii pe alte platforme care tot spun ca pietonii nu se asigura. Asigurarea suplimentara acum nu e buna?

| CLaludiu1234 a răspuns:

Adevărul este ca mulți șoferi nu te lasa sa treci nici pe trecerea de pietoni asta am patit-o chiar eu de nenumarate ori, unele treceri nu sunt semaforizate, dar tot au obligația sa te lase sa treci, fiindcă de aia se numeste trecere de pietoni, probabil ca șoferul era foarte grăbit și l-a văzut în ultima clipa pe băiat, sau mai este o varianta in care soferul ar fi vrut sa-l sperie baiat.Bine ca nu l-a calcat pe baiat, pentru ca puteai sa ramai cu aceea imagine în minte toată viata ta