| zxzx a întrebat:

Am inteles ca sunt masini fara ambreiaj. Puteti sa imi dati cateva marci si cateva detalii despre functionarea lor?

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu exista asa ceva. Sunt masini fara pedala de ambreaj dar ambreaj tot au decat ca este actionat de o cutie automata cum zic unii adica hidramata sau centripeda de obicei hidramata. Functionarea este simpla, au un senzor care in momentul in care ajunge motorul la o anumita turatie ambreajul este actionat automat de un ax transmisial simplu, se elibereaza discul, trece intr-o treapta superioara (Sau inferioara daca scad turatiile si trebuie sa dea treapta mai mica) si apoi se recupleaza si merge masina. Singura diferenta este un ax transmisial care citeste senzorul si face treaba ta cu pedala si un cilindru de presiune actionat de axul transmisial ca in momentul in care ambreajul este,, calcat" sa schimbe si viteza tot singur!

7 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Masinile care au cutii de viteze automate NU au ambreiaj.Rolul acestuia este preluat de convertorul de cuplu.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In afara de masinile cu cutie automata, mai exista masinile adaptate special pentru persoanele cu handicap si care au ambreiajul undeva pe volan. Orice marca de masina face, la comanda, asemenea adaptari.

| express11 a răspuns:

Sunt hidramate, cutie automata

| PredatoR a răspuns:

Da... masinile cu cutie automata.
Marci mari gen bmw, mercedes, audi etc. au masini si pe cutie automata si pe manuala.

| FulgerMQ a răspuns:

Da,sunt masini fara ambreiaj si se numesc masini cu cutie automata.Sunt multe marci, cred ca faci comanda la reprezentante auto.Dar sa fii sigur ca nu ai sa gasesti dacie cu cutie automata.eu am mers in constanta cu un taxi era un volkswagen tot asa cu cutie automata. uite aici un link sper sa-ti fie de ajutor. http://www.roportal.ro/......-automata/
Funda?

| CeQe a răspuns:

Masini care au cutie automata(se schimba treptele singurica) nu au ambreiaj happy aproape toate marcile au masini cu cutie automata.

| Xtzr a răspuns:

Acelea sunt masinii cu cutie de viteze automata, ca sa pornesti cu ele, din cate tin minte trebuie sa apesi pe frana.