| anonim_4396 a întrebat:

Am un Renault Scenic 3, 1.5 dci, 110 cp, si nu inteleg de ce consuma asa mult. Daca merg foarte linistit cu ea imi arata consum de 9.2l/100, este normal? In carte arata ca consumul mediu este de 5.5, 6/100. Cand merg am clima inchisa, farurile sunt inchise ziua in asa fel incat sa nu consume nici mult curent. La drum lung consumul e de 6/7. Cand fac plinul imi arata ca am de parcurs 600 km, iar pe net un plin este de 900-1000 km. Ce pot face?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Consumul se face in oras sau pe autostrada,sau combinat.
Nu trebuie sa iei de bun ce iti arata masina,fa plinu,da km la zero,apoi mergi pe unde o fi,ce faci tu de obicei,cand se apropie de golire,mergi si fa iar plinu si vezi cat combustibil bagi.
Apoi stiid cati km ai facut, imparti litri ce ai pus ultima data la cati km ai facut, ala este consumu tau real, nu povesti ca iti arata, ca nu stiu ce, ala este asa orientativ.

| Digikey a răspuns:

Vezi sa nu-ti faca regenerari la dpf prea dese.
A mea intr-o perioada a innebunit si isi facea regenerari in fiecare zi pentru ca nu am lasat-o sa o faca cand a vrut ea.