| Thunder182 a întrebat:

Salut TPU! Am o Skoda Octavia 2008 cu motor de 1.9 tdi 105 cp si am observat ca imi consuma foarte mult când o pornesc. De exemplu dacă o las parcata câteva ore in momentul in care plec cu ea la drum imi arata consumul undeva la 13l la 100 de km. Ieri am bagat motorina de 170 de lei iar in bord rezervorul era plin peste 3 sferturi, iar astăzi după vreo 5p de km parcurși in mai multe drumuri (cel mai lung de 14 km) este rezervorul la 3 sferturi.
Tin sa menționez ca plec la drum cu ea cu consum de 12-13, dar după 6-7 km consumul scade la 7.5 l la 100 de km.
Va rog ajutati-ma
Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Adrian5575 a răspuns:

Este normal. In ralanti pacaleste consumul. Mie la fabia imi arata si 20l la suta de km. Dupa ce merg cu ea se regleaza consumul si ajunge si la 5.5l.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Pune computerul pe consum mediu nu instantaneu și te liniștești