| Andr3i1234 a întrebat:

Are cineva idee despre cum se conduce un tractor? In ce treapta de viteza se ara, cate viteze are etc?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pai depinde de tractor cate viteze are, apoi de arat se ara intr-o treapta cit mai mica, la fel depinde de motor, de plug, trebuie sa spui ce tractor e.Alea romanesti parca se ara in treapta a 2a, apoi mai sunt si reductoare in afara de treapta poti merge si mai usor actionind reductoare, mai toate au asa ceva.Cum se conduce? pai ca orice masina, asta daca ai mai condus vreo masina.

| danutz2006 a răspuns:

In cazul in care ai varsta legala sa conduci un tractor sau orice alt utilaj agricol atunci eu ti-as propune sa mergi la un instructor sau la o persoana cu experienta in domeniu pentru a te invata acest lucru.
Chiar daca ai spune ca este la fel ca orice alta masina, da principiul este acelasi dar exista multe diferente pe care daca nu ti le-a spus o persoana cu experienta atunci iti poti pierde viata foarte usor.
Pentru a evita orice riscuri care ti-ar putea pune viata, siguranta si sanatatea ta in pericol, nu condu un tractor pana cand cineva cu experienta nu iti spune ca o poti face.
Bafta.