| Tib3 a întrebat:

Bun seara am doua dacii papuc una cu tractiune fata si una tractiune spate si as vrea sa o modific pe cea cu tractiune fata sa-i pun cardan trebuie sai ma schimb ceva in afara de Scotia de viteze

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Preluat de pe daciaclub.ro:
cutie de viteze de 4x4,
planetare fata pentru 4x4
cardan
diferential pentru punte spate, trebuie vazut exact ce model de punte ai
planetare pe spate
butuci la roti spate, pentru planetare.

Din cate stiu eu, podul pedalier are tunelul pentru cardan chiar si la cele cu tractiune fata; in caz contrar, trebuie sa schimbi pedalierul cu unul cu tunel pentru cardan.
Puntea spate poate fi cu acel "ceaun" pe mijloc si foi de arc, caz in care se baga planetare, diferential si fuzete pentru planetare. In caz ca ai o punte spate simpla, fara acel loc pentru diferential, iti trebuie o punte spate completa, cu diferential, planetare, etc.

| suntneserios22 a răspuns:

Du-le fa fier pe amandoua si ai rezolvat.