| babydol a întrebat:

am un prieten care are un motor si trebuie sa schimbe uleiul.intrebarea esre daca poate sa mai mearga cu el pana schimba uleiul?

8 răspunsuri:
| emoboy a răspuns:

Da poti sa mai mergi cu uleiul ars ceva timp dar e de sfatuit sa il schimbi inainte sa fie ars.Ca nu se strica motorul din prima daca mergi cu el ars.Si ar trebui sa scrie pe cartea ei din cati in cati KM se schimba uleiul.

| Angel0 a răspuns:

Ulei sa fie. Poate sa mearga linistit pana la salariu.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îl va schimba odată cu mersul la service.
Pa, pa.

| bestia a răspuns:

Da, poate...Ideea e ca uleiul se schimba inainte de a da frigul (se pune ulei subtire, mai ales daca motorul e pus la hibernat), iar vara se pune ulei gros, care pentru a nu se evapora. Da, poate sa mearga cu el, dar sa nu amane prea mult schimbarea acestuia.

| sergiupet a răspuns:

Mai poate sa mearga si o sa shimbe si set segmenti odata cu uleiu laughing

| obyk a răspuns:

(-:
in general, se pot faca in siguranta inca 2000 km peste limita daca motorul este diesel si are un ulei de calitate.

oricum ai decide, este pe riscul tau (al prietenului tau)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1-Da.
2-Nu mai mult de 700 km.
3-Daca este de frigider! vin ei la prieten(numai in garantie)

| Zuga a răspuns:

Salut sa inteleg ca e o motocicleta, da poti sa mai mergi dar sa nu exagerezi, la moto uleiul se schimba odata la 6000km aproximativ( in functie cat de mult o coxezi)
sper ca ti-am fost de ajutor