| Deasonyka a întrebat:

Buna dragii mei, am o nelamurire... a'si vrea sa-mi iau si eu o masina (aixam scouty r )sau (aixam crossline) dar nu stiu daca cele doua masini se pot conduce fara permis, si care dintre ele este mai buna(mai echipata).
Partial tocmai din cauza uimirii mele vis-a-vis de acele modele de Aixam am si deschis topicul, fiindca nu intelegeam cum o masina cu motor de 500cmc/600cmc (B1) si care atinge din cate am inteles chiar 75km/h (din nou B1) si care depaseste lejer 400 kg, chiar 600kg, in functie de model (din nou B1) se poate conduce fara permis. Vad zilnic pe strada astfel de masinute inmatriculate precum...carutele, as spune, adica trecand numele localitatii si un alt numar format din 3 cifre (parca).

De asemenea nu intelegeam cum un motor de 500 cmc scoate doar 5CP, dar se pare ca tocmai tipul motorului (Diesel), puterea (maxim 5CP) si viteza de maxim 45km/h (limitata, 75km/h se pare ca se poate atinge fara limitator) e secretul pentru care nu trebuie permis la ele fiindca s-ar parea ca pur si simplu se sustrag categoriei B1.

Intre timp am gasit si eu legislatia pentru B1: Conform Regulamentului de aplicare a Codului rutier, aprobat prin HG nr.1391/2006, art.30, lit. l), la subcategoria B1 se incadreaza autovehiculul cu 3 sau 4 roti avand masa proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg si echipat cu un motor cu ardere interna cu CC mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalenta ori cu viteza prin constructie mai mare de 50 km/h.

„Mopedul pe patru roţi, ca şi celelalte, trebuie să fie înregistrat la primării. Conducătorul acestuia trebuie să aibă documente cu privire la capacitatea cilindrică, atestat de absolvire a unor cursuri de legislaţie rutieră şi să respecte legile cu privire la circulaţia pe drumurile publice"
A'si vrea doar sa stiu dintre modelele specificate mai sus care este mai bun(mai echipat)... *** aixam scouty r***sau ***aixam crossline***
Multumiri sincere dau funda!

Răspuns Câştigător
| FurtunaDiesel a răspuns:

Cu aixamurile este alta poveste si vad ca nici Ioandelasal nu a fost tocmai explicit are dreptate in ce a spus Aixam se incadreaza in categoria moped dar in acte va scrie monociclu care este de fapt un moped cu 4 roti. Nu iti trebuie nici B nici B1 decat atestat de legislatie rutiera si intre Scouty R si Crossline nu difera decat caroseria, acelasi motor, si cutia putin schimbata dar aceiasi generatie de cutii dar raport de transmisie diferit datorita caroseriei la una din ele mai grea cu 30 de kg conceputa ca sa dezvolte aceleasi performante si sistemul de racire la una clasic si cealalta este pe aluminiu radiatorul astea sunt singurele diferente si putin interiorul dar nu difera cu absolut nimic ca si performante. Consumul nu stiu daca nu cumva este cu foarte putin mai mic la Crossline dar e chestie de 0, 2-0, 3 litri la suta de km daca este nu ceva considerabil.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Faci confuzie intre moped(vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW), pentru care nu este nevoie de permis, ci doar de certificat de absolvire a cursurilor de legislatie rutiera si cele care se incadreaza la subcategoria B1. Pentru cele care depasesc caracteristicile subcategoriei B1 este nevoie de permis categoria B.
De asemenea numai mopedul se inregistreaza la primaria localitatii de domiciliu, celelalte trebuie inmatriculate la serviciul de inmatriculari de la judet. Numai bine!