| IulianOvidiu a întrebat:

Am o problema la al meu Ford Focus 1.8 tdci. Am constat ca in ultima vreme consuma foarte mult ulei si scoate fum.La service cand am fost mi s-a spus ca e nevoie de o segmentare a motorului, are cineva idee cam cat ar costa o segmentare si daca merita? Nu exista o alta modalitate pentru rezolvarea aceste probleme?

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ulei ar putea sa-ti consume si pe la turbina, sau pe la supape (ghiduri).
Mai rare sunt cazurile in care apare consum de ulei de la segmenti, mai ales in cazul motoarelor diesel.
Insa eu nu sunt mecanic, sa speram ca nenele ala e. Daca nu a facut macar un test de compresie, 'plimba ursu' de la el, nu te apuca de segmentare.
Daca ai intr-adevar segmentii uzati, nu poti face altceva, trebuie sa ii inlocuiesti.
Un pret informativ ar fi asta http://www.epiesa.ro/......rt-150947/
Setul e pentru un piston, deci ai nevoie de 4 seturi. Manopera ar putea fi mai scumpa decat segmentii.