| manu2525 a întrebat:

Buna seara, am un renault megane 2 si de vreo luna imi merge infundata,(in suturi) si cateodata,imi apare check injection si nu se mai accelereaza, dintr.o data mi se pune in bot si nu merge turata mai mult de 2000 de turatii.am schimbat senzorul de turbo am curatat egr-ul si nimic. am dus.o la service,si mi-au zis ca este turbo, egr.ul si nu stiu ce senzori..atatea mi-au zis ca m.am saturat sa mai umblu cu ea.motorul merge rotund nu se aude nimic,nu consum mai mult, nu scoate fum. Am schimbat filtrul de motorina de 2 ori si bag numai motorina de la omv.Masina este din 2005 are 106 cp turbo disel.va rog daca ati mai intampinat problema asta ajutati.ma.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara-ti o interfata de diagnoza costa cam 100 de ron pe net si cu ajutorul unui laptop poti sa-ti citesti si sa stergi singur codurile de eroare.
Eu mi-am luat masina de la mecanic si nu mai trecea de 3000 de ture, zicea ca este senzorul de la rampa etc, dar de fapt tantalaul nu avea tester si nu a sters erorile.
Le-am sters eu cu o jucarie de 100 ron si merge bine acum.

| GeorgeH17 a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la un servis autorizat si sa iti fac o expertiza digitala. Costa 100-150 de lei.

| maestrul007 a răspuns:

Verifica daca nu face vid in rezervor, in compartimentul motor se afla un filtru cu carbon prin care se face aerisirea rezervorului, la megan s/ar putea sa fie in aripa stinga, daca e infundara conducta de aer care intra in el apar problemele astea.nu mai aruncati banii inutil pe ideile la unul si la altul, ceea ce spuneti nu iese la tester, si apropo suflati cu o pompa conducta de tur.succes