| AlexSnd a întrebat:

Buna seara, lucrez in Olanda și pe 20 Decembrie plec acasă, as vrea sa achiziționez o mașina de aici cu vreo 10 zile înainte, scot numerele de export, fac programare la rar și ma duc acasă, întrebările sunt următoarele:
1. Cât timp durează pana scot numerele negre? ( as vrea sa ma întorc cu mașina înapoi in Olanda cât mai repede)
2. Mai trebuie sa plătesc impozitul la mașina pe anul 2020 la primărie?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. te referi la numerele romanesti permanente? in functie de programarea la RAR, dupa ce ai facut RAR-ul in vreo 2-3 saptamani.
2. ca sa nu platesti impozit pe anul 2020, inmatricularea trebuie sa fie facuta in anul 2020, daca o faci anul asta, nu platesti impozit pentru 2019.

| AlexSnd explică (pentru anonim_4396):

Deci eu dacă ma programez la rar in Ianuarie mu mai plătesc impozit pe 2020?

| doctorandus a răspuns:

Daca locuiesti in Olanda trebuie sa ai automobilul inregistrat pe Olanda.

| goguPatent a răspuns:

Vezi ca la Rar dureaza si 2 luni sa prinzi un loc. Nu stiu daca mai sunt asa aglomerati acum, dar cam asa era anul trecut.
Numerele negre le iei in 3-4 zile odata ce ai depus dosarul complet la politie. Da, normal ca trebuie sa platesti impozitul.

| Daniel323 a răspuns:

Citeste cu atentie punctul 11 de la specificatii.