| mircea1996 a întrebat:

Buna seara, vreau sa imi cumpar un opel astra g caravan 1.6 benzina, inmatriculata si taxa este nerecuperata. Eu vreau sa intreb cat coasta actele sa fie eu proprietar.
Multumesc

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

In principiu ai de platit asa: 92 de lei la finante, 37 de lei la CEC, max 150 de lei la RAR (nu stiu exact la persoane fizice), 40 de lei la Politie daca nu pastrezi vechile placute, inca 45 de lei la Politie daca vrei numere preferentiale.
Este obligatoriu sa inchei si o polita RCA pe minim 6 luni, pretul acesteia variaza in functie de masina si de CNP-ul tau. Daca ai mai putin de 30 de ani, este indicat sa inmatriculezi masina pe un parinte sau un bunic, de preferat pensionar cu domiciliul in mediul rural.
Vei plati mult mai putin pentru asigurare, nu doar acum, ci si de-a lungul timpului.
DAca ITP-ul este expirat sau expira curand, te mai costa si acesta, undeva la 100 de lei.
La aceasta se mai adauga costul intocmirii dosarelor, fiind mai ieftin sa apelezi la un intermediar, decat sa te plimbi aiurea pe la cozi pentru o hartiuta uitata. Un intermediar cinstit nu iti ia mai mult de 50 de lei pentru intocmirea dosarelor.
Rovinieta nu e obligatoriu sa iti faci, impozitul nu trebuie sa il platesti pe loc, autorizatie de circulatie provizorie nu e cazul.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate da un raspuns precis, depinde de situatia exacta. Pentru inmatriculare, daca taxa nu a fost recuperata, nu va trebui sa platesti timbrul de mediu. In schimb, dupa caz, va trebui sa platesti ITP, RAR, impozitul pana la sfarsitul anului, numerele de circulatie si rovinieta, toate pot costa cca 1.500 - 2.000 lei.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

-120 de lei costa autentificarea (la RAR)
-cateva zeci de lei taxele pentru certificat nou si numere
-asigurarea variaza in functie de varsta ta, si capacitatea motorului
- 130 rovinieta (trebuie facuta din nou, daca schimbi numerele)
Ai putea sa ajungi si la 300e cu totul.