| Grigore_Bogdan_2003 a întrebat:

Buna Tpu...Am un Mercedes Benz Sprinter 211 cdi, anul 2002. Mi se aprind urmatoarele becuri in bord: Edc, Abs si Ebv...care este problema?

1 răspuns:
| relian a răspuns:

EDC-electronic diesel control-deci ceva la sistemul de alimentare,de la pedala de acceleratie pana stiu si eu la ce senzor,pompa etc.
ABS -Cred ca stii ce este -anti-lock braking system-poate fi computeru de abs,poate fi senzorii de la roti,aia de abs,pot fi ceva clabluri,rupte,deconectate,etc, dar cel mai frecvent se pune pilitura pe senzori si nu mai citesc, atunci apare abs.
EBV nu stiu nu am auzit, poate EBD de asta am auzit, este un subsistem a lui ABS deci tot ceva legat de franare.
Deci daca rezolvi ABS se rezolva si alantu, mai mult ca sigur is senzorii de la roti.De partea cu injectia ala primul nu stiu.mergi la un service, pe net asa nu repari