| Motz_Andrei_1998 a întrebat:

Buna TPU.Revin cu o intrebare si anume ce tip de antigel sa cumpar deoarece doresc sa il schimb: diluat sau concentrat. Specific ca am un Golf5 care foloseste un antigel de tip G12 rosu.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ia-l dupa marca.
Atat timp cat e macar un Ravenol, Febi, Hepu sau alte nume de genul, e ok. Eu de obicei cumpar concentrat, si il amestec cu apa distilata (demineralizata) inainte de a-l baga in motor, 1:1 conform instructiunilor, pentru punct de inghet sub -30. Asa e cel mai bine, ramane si suficient de lubrifiant, si nici nu ataca instalatia. Daca il pui cu prea putina apa sau doar concentrat, formeaza depuneri urate, ataca metalele din instalatie si devine tulbure.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cumperi G12 pe roșu.

| sierra1 a răspuns:

Ia ce vrei dar să "țină" la măcar minus 30. Tot roșu

| relian a răspuns:

Pt ce vrei sa il schimbi? Nu ai de lucru si cauti sa iti faci sau ce anume vrei sa faci laughing