| iPhone44s a întrebat:

Buna tuturor.Am o problema cu masina, toba de esapament dă rateuri, adica dupa ce pornesc masina se aud niste bubuituri foarte puternice, asemanatoare pocnitorilor iar pe toba de esapament iese foc. Pe langa asta porneste foarte greu si motorul are tendinta sa se opreasca. Marca masinii este Kia Rio. Va multumesc si sper sa gasesc problema. Fau funda primului raspuns folositor.

2 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Trebuie verificat reglajul tachetilor deoarece rama supapele de evacuare deschise si iese compesia pe acolo cu tot cu benzina si flacara.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca ai o defectiune sau o dereglare la aprindere.
De cele mai multe ori, rateurile sunt din cauza avansului prea mare.
E o treaba usoara pentru orice mecanic, daca e doar avansul.
Ar putea fi insa si altele.