| maximiliannnn a întrebat:

am facut 18 ani, am luat A2, vreau sa imi cumpar motor, problema este ca pot in maxim 35kW
am 2 Variante :
1. sa cumpar motor de 600 si sa il limitez
2. sa cumpar motor de 250 si sa nu ii mai fac nimica.

eu as prefera varianta 1 deoarece este singurul si ultimul pe care il cumar.

M-ar interesa daca este legal sa limitezi motorul din acceleratie, sa nu pun nu stiu ce valva in carburator, pierd din putere prea mult, la manson am aceaasi acceleratie numai ca nu pot prinde viteza mare, as vrea sa folosesc acest sistem, foarte usor de facut

https://www.youtube.com/watch?v=AjRGg1mzR3g

In acest videoclip, taie placuta de acceleratie si pune unde piston cu un buton si sa il activeze cand vrea el
adica : activat = 50Cp
dezactivat= 100Cp

M-ar interesa daca este lagal sa fac asa ceva si sa trec de rar cu el si sa imi treaca in cartea tehnica 35kw

daca nu se poate cu acel buton ma gandesc ca o sa zica astia ce-i aia, as putea pune un cui acolo in care sa limiteze la jumatate fara buton fara piston, doar un cui care ii stabil

1 răspuns:
| JohnnyBi a răspuns:

Ai a2 si nu stii ca poti conduce orice cmc cat timp are sub 47 cai? pfff. in Romania nu iti limiteaza motor nimeni. ca nu treci RAR si itp cu el limitat, si daca il limitezi dupa aceste proceduri ramai fara talon la primul control. iti poti lua si aprilia pegaso 650, are cam 29 kw, deci unde zice 250 cmc in lege? ai luat permisul in Pitesti? ai auzit de cb500, cbr500, virago 535, gs500 toate le poti conduce cu A2.

cui, buton, orice vrei tu sa limitezi, nu treci de Rar. eu mi-am luat R1 si incepator fiind pe A, am zis sa il limitez sa nu ma puna in fund la greseli de novice...singura metoda legala a fost dupa inmatriculare sa ii pun pe firul de acceleratie o manusa de cupru care sa limiteze plaja de turatii sa o tina pana in 5000 (nu lasa mansonul sa se roteasca peste din cauza gatuitii manusii). dar nu modifica nimic dpdv al capacitatii motorului. ce vrei tu nu poti face legal. nu treci Rar-ul.