| liviunm a întrebat:

cand acul la benzina ajunge la rosu cat mai poti merge?

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

În general becul se aprinde când benzina ajunge la aproximativ 10% din capacitatea rezervorului. Deci teoretic mai poți să mergi o zecime din media pe care o obții cu un rezervor plin.

Practic însă depinde de o grămadă de factori, nu doar de cantitatea de benzină pe care o mai ai. Cei mai importanți ar fi stilul de condus, terenul pe care te afli, condițiile meteo, consumul mașinii.

Unul este consumul atunci când rulezi cu 1500 de turații pe teren plat, altul dacă o turezi la 5000 la deal pe o pantă de 12 grade.

| Sly a răspuns:

Daca esti la deal, mult si bine. Cand cobori revine la normal.

| Bizon95 a răspuns:

Pana la cea mai aproape benzinarie
dupa aia, nu se stie tongue

| Mad1 a răspuns:

50 km dar nu este indicat sa nu strici pompa de benzina ca pe fund se aduna impuritati.