| Ana1687 a întrebat:

Bună ziua, mai are rost sa iti cumperi mașină în 2024. Locuiesc la oraș, Bucuresti și ma bate gândul sa îmi cumpăr mașină dar nu stiu daca are rost. După calculele făcute de mine, cu banii pe are i-aș da pe cheltuielile lunare/anuale pe mașină mai bine folosesc Uber-ul și nici nu îmi fac batai de cap cu ea, dar nu stiu, poare mi-ar fi utila si gresesc eu. Îmi doresc o mașină (cred ca unul din motive e si dorinta de statut social) dar daca pun argumentele pro si conta pe foaie îmi cam da cu minus sincer. Voi considerați ca e utila mașină în contextul meu?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Din punct de vedere al cheltuielilor, este evident că a deține și opera o mașină va fi întotdeauna mai scump decât a merge cu transportul în comun sau chiar cu uber.

Pentru că pe lângă costul inițial al mașinii mai ai o groază de alte cheltuieli recurente cu carburantul, revizii, asigurări, parcare, impozite, mai o amendă etc, etc. Acum până și un spălat interior-exterior costă între 50 și 100 de lei (sau chiar mai mult dacă mergi la o spălătorie din centru).

În cazul tău, dacă vrei să o iei doar pentru "statut social" și folosire ocazională, aș zice că nu merită.

Dar depinde foarte mult și de veniturile tale. Dacă ai venituri confortabile, atunci nu e nicio problemă să ai mașină. Dar dacă ai venituri modeste și trebuie să dai o treime din salariu doar pe cheltuielile cu mașina, atunci clar nu merită.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Tu stii cel mai bine daca merita sau nu in cazul tau.
pentru cei care mergem zilnic la servici si in weekend afara din oras, da merita
si eu daca as face un calcul doar cat am platit casco+reviziile masinilor in 10 ani la doar (ca sa nu zic mai mult), imi luam apartamentwinking laughing
masina este gandul omului, este buna...dar implica costuri, RCA, casco(pentru cine vrea si unde merita), impozit, revizii, combustibil etc

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă o folosești la mers in afara orașului e utila. Dacă vrei mașină doar pentru București nu merita sub nicio forma.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Dacă stai la casă ori în cartier rezidențial, merită.
Dacă ești într-un cartier comunist, și ai de făcut naveta fix pe unde merge toată lumea, clar e o prostie. Fix mașina ta mai trebuie laughing
Dar dacă vrei mașină, cumpără-ți, pentru weekend și plimbări de seară. Psihologic e un mare plus, chiar dacă financiar este o pierdere clară.