| Stefantar a întrebat:

Bună ziua,

Sunt interesat dacă îți plac mașinile Alfa Romeo. Dacă da, care este modelul tău preferat?

Personal, Alfa este marca mea preferată de mașini și cred că cel mai bun model este Alfa Romeo 4C: https://drivertical.com/......derstood/.
De asemenea, una dintre cele mai bune creații este Alfa Romeo Giulia https://en.wikipedia.org/wiki/Alfa_Romeo_Giulia_(952)

Așa că împărtășiți-vă opinia! Sau poate aveți unul?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Imi place cum arata Alfa Romeo Brera.
Restul modelelor mai vechiute sunt demodate ca si look, si cele noi nu-s prea stralucite, de exemplu Stelvio arata de noua ca un SUV de acum cativa ani, adica are niste linii anoste
4C arata bine, dar nu e un model pe care lumea il cauta, cine stie de ce, si nu ma refer la pret ca sunt destui care isi permit masini de 2-3 ori mai scumpe, doar e plina Romania de Urus, dar probabil Alfa Romeo pentru romani nu prezinta calitate, o garantie a lucrului, probabil si pentru ca e italiana iar romanasii sunt obisnuiti cu sh din Germania, vorba aia VW vechi e "fruncea", orice taranoi care a trecut de la caruta la masina VW viseaza.
Iar preferata mea de la Alfa Romeo ca si putere, performanta si de ce nu look agresiv ar fi Giulia Quadrifoglio, din pacate se aseamana prea mult cu Giulia, eu as face altceva ca producator inteleg ca e pe sasiul lui Giulia, dar as schimba foarte mult look-ul astfel incat sa nu se asemene o masina sport mai mult de 5% cu varianta ei stock, dar asta nu fac nici ceilalti producatori, de ex. M-urile au la baza modelele nestock, AMG-urile au la baza modelele ne-AMG etc, deci ce vreau sa zic ca chiar daca au alt motor, alta transmisie, franare, ca si look se aseamana uneori prea mult cu modelele inferioare astfel ca zici ca ai pus o bara in fata usor modificata si este acelasi model, astfel nu intelege lumea de ce un model de performanta are un pret de 2 ori si ceva mai mare decat unul mai slab, fara steroizi si e pacat sa se asemene atat de covarsitor intre ele, asta e in opinia mea greseala producatorilor.

5 răspunsuri:
| Antisistem11 a răspuns:

Prefer lamborghini.

| C0rnel223 a răspuns:

I like Alfa Romeo very much as well. My favorite model is Gulia

| romeo78 a răspuns:

Alfa Romeo este o marcă a grupului Fiat și care a pierdut din strălucire în perioada anilor 1990, când s-a folosit tehnica Fiat, cu toate problemele sale. Dar, mai ales prin 2 modele neinspirate, 155, un Fiat Tempra reambalat și 146/147 cu motoare Alfasud boxer din anii 1970. Și-a revenit puțin cu 156, modelele Coupe, Cabrio, dar declinul a fost evident.
În prezent, a fost sacrificată firma Lancia, dar păstrată firma Alfa Romeo.
Ce va fi în continuare, vom vedea.
Oricum sunt modele bune, cu tentă sportivă și atât.
NICIODATĂ nu se va bate cu modelele nemțești, ci mai degrabă cu cele japoneze, coreene.

| Rmat a răspuns:

Alfa Romeo Brera, motorul de 3.2. Se aude bestial, interiorul mi se pare super

| Violleta2022 a răspuns:

Imi place designul de la Giulia AlfaRomeo, dar ca motor, este una din cele mai proaste masini.