| lucian820 a întrebat:

Cam cat m-ar costa aproximativ sa aduc din SUA in Romania o masina in valoare de 30.000$?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Te costa: vama + TVA + transportul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se pare ca transportul costa peste 1000 de Euro dar nu 10.000
cum zice cineva.
https://www.autovit.ro/......ai-nevoie/

| relian a răspuns:

Cit te costa? depinde unde se afla masina respectiva. Trebuie dusa in NY sau Florida, deci fctie de unde o cumperi te costa transportul pe teritoriul american.Depinde cine duce masina in port, cineva trebuie sa o duca sa faca actele sa plateasca la vapor.

O poti duce conducind, caz in care te costa doara benzina, sau o poti urca pe un trailer caz in care te costa cateva sute, fctie de locul unde se afla masina.

Vaporul cred costa undeva la peste 1500 dolari, sa o duca pana in Olanda.
De acolo in RO nu stiu, intrebi tu, dar la fel o poti conduce sau o poti pune pe o platforma.

In RO va trebuie sa platesti taxe sa o poti inscrie, pentru ca e adusa din afara UE, aia tot tu trebuie sa stii cit sau ce taxe se percep, intrebi acolo in RO.
Dupa cum observi nu exista un pret fix, decat daca ai mai multe informatii.
Cel mai bun ar fi sa ai pe cineva pe aici, ala sa vina cu masina acolo in RO in vacanta, adica sa tio aduca el.
Chestia este ca tu nu stiu de poti cumpara masini de aici, se cere ID cand cineva iti vinde masina, adresa etc.

Cunosc romani care au dus masini in RO, dar le-au dus pe numele lor.
Ca idee ce te sfat poti sa iti dau, daca masina este folosita, cauta sa cumperi masina din sud, nu lua din nord, ai sansa sa fie ruginita pe sub.
In sud toate masinile is ca si noi, nu vezi pic de rugina pe nicaeri, pentru ca pe aici ploua mai rar, nu da cu sare sau nisip pentru ca nu-i iarna.

| relian a răspuns:

Imi amintii ceva, despre un roman de aici, l-am cunoscut destul de bine, nu eram prieten, doara amici.El lucra aici la o firma de securitate care se pare vine din Europa, Securitas se numeste firma, in sf n-are importanta, el a aflat ca firma respectiva activeaza si in RO, omu avea parintii batrini, a spus, vrea sa stea cu ei cit or mai trai, a vorbit aici la firma asta si aia lau transferat in RO, pe undeva pe la Vilcea daca miaduc aminte.

Ok omu avea aici un Audi Q7 pe care l-a luat acolo, el era cetatean american, mi-a spus ca na platit nimic nici o taxa, pentru ca sa repatriat si ca nu dai taxe in cazul asta la nimic ce aduci de afara.

Dupa vreo 2 ani sa zic, apare aici iar laughing dar venise de ce? In RO l-au trimis unia care aveau bani, au zis ca vor sa le cumpere el de aici Porche de alea SUV a luat 3 sau 5 masini de aici.Am intrebat, o sa plateasca taxe etc, a zis cu totu cu taxe iese tot mai ieftin ca in RO.
Eu spun ce a spus romanu asta, deci el ia ajutat pe aiai acolo, am inteles ca s-a bagat in nu stiu ce partid, banui ca de aia eu ajutat el pe aia cu masinile alea.

Zic asta referitor la ce spune cineva pe aici, ca ajungi tot mai ieftin din ro.
Acum eu ce as face in locul tau? Asa cauta preturile la masina ce tu o doresti, atit in america cit si in ro si UE, unde gasesti pretul mai mic, acolo cumperi.
Dar cu america trebuie sa iei in calcul si acele taxe, plus cine iti cumpara masina, pentru ca tu daca nu esti cetatean american, nu stiu daca poti cumpara masina de aici, nu-s sigur dar asa cred.

Dar daca vrei masina de aici, banui ca doresti o masina americana si acolo nu prea is asa de multe ce cauti tu, altfel nu cred ca ai cauta sa cumperi masini de aici.
Ca idee ce masina doresti sa cumperi?

| UserRo10 a răspuns:

Cu tot cu transport, tva, vama, omologare rar ajungi la 42200 euro

| DaniTIRB a răspuns:

Depinde prin ce "metode" reusesti, minim 10000$ din cate cred eu