| vladsipunct5555 a întrebat:

Care ar putea fi cauzele care duc la functionarea cu intreruperi a motorului atunci cand trece pe GPL? Problema este ca pe benzina motorul functioneaza ireprosabil si doar uneori intrerupe serios pe gpl cu aprinderea ledului in bord. In general atunci cand plec de pe loc sau cand e nevoie de demaraj, dand impresia ca nu se alimenteaza suficient. La "service" nu iti dau un raspuns clar daca nu e montata instalatia la ei (am schimbat bujii, fise, curatat cu ultrasunete injectoarele schimbat filtrele,...). SEAT LEON 1, 6 cu instalatia montata in Italia. Si nu inteleg cum de isi revine si functioneaza bine o perioada dupa care iar o apuca... fara sa ii fac nimic.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Alimenteaza de la MOL si vezi ce se intampla. Banuiesc ca filtrele inlocuite si injectoarele curatate sunt cele de GPL.

| xerxes1 a răspuns:

Vaporizatorul (plosca) l-ai curatat vreodata?
Eu dupa 40.000 km l-am gasit plin de mizerie.
Filtrele la gaz le schimb la 10.000.
Ar putea sa fie si un injector care face figuri.ar trebui sa ai macar unul de rezerva ca sa la inlocuiesti pe rand.
Daca ai un injector iti da eroare misfire pe cilindrul respectiv si se aprinde martor cu motor in bord.
Atunci inversezi doua injectoare intre ele si vezi daca se muta eroarea.