| Thunder182 a întrebat:

Care e diferența dintre cartea tehnica a vehiculului si talon?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Certificatul de inmatriculare (talonul) este personala, a proprietarului masinii, nu se transmite la vanzare si este eliberat la inmatriculare de serviciul inmatriculari al politiei, subordonat prefecturii.
Cartea tehnica este "buletinul" masinii si insoteste masina de la punerea ei in circulatie - la iesirea din fabrica si vanduta sau adusa din strainatate - pana la casare.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Diferenta consista in analfabetii functionali care au dat denumirile alea, carte nu are cum sa fie, e o bucatica de carton indoita in 2 sau format A4 in hartie in alte tari. Talon la fel cum poti numi asa ceva un mini carnetel tot din carton care face cat 2 palme de copil la 13 ani. Mai usor CIV (certificat de inmatriculare vehicul) si COC - certificat de conformitate.