| RazvanBaranguta a întrebat:

Care este cea mai mare masina de incarcat utilaje din lume?

5 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Pai macaraua construita de Yantai Raffles Shipyard Limited este structurată din două grinzi fixe, care pot susţine o sarcină de 20.133 tf împreună. Înălţimea este de 122 m, lungimea totală - 130 m, iar deschiderea între picioare - 120 m. Înălţimea maximă până la care poate fi ridicata greutatea din cârligele macaralei este de 70 m.

| mgtow a răspuns:

Nu e masina e un avion airbus800 parca isi desface capul si acolo baga dita mai utilajul si il transporta in zbor, si terestru e trailerul care depaseste 18 m lungime si e insotit de 2 vehicule pilot.

| AndreiC a răspuns:

Reformuleaza te rog. Masina de incarcat utilaje? WTF?

| AndreiC a răspuns:

Ahaaa... Deci te referi un utilaj de incarcat. Pai exista macarale de diferite tonaje. Ajung pana la cateva sute de tone. Macaralele din porturi sunt probabil cele mai mari din lume.

| RazvanBaranguta explică:

Eu stiam ca cea mai mare este macaraua