| kapaionutz a întrebat:

Care este diferenta dintre categoriile CE, si C, CE?
Sa inteleg ca daca persoana care nu are categoria C, nu poate face CE?

4 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu poti face CE fara sa ai C. Diferenta dintre cele doua categorii este data de faptul ca daca ai doar C poti trage o remorca de maxim 750 kg, daca ai CE poti trage remorci de pana la 50 de tone adica maximul admis in Europa dar in Romania nu prea exista tiruri de 5 tone!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002(Codul rutier), aprobat prin HG 1391/2006, art.30, citez:
"ART.30.Permisul de conducere se elibereaza pentru una sau mai multe dintre urmatoarele categorii si subcategorii de vehicule:
d) CATEGORIA C:
1. autovehiculul, altul decat cel din categoria D, a carui masa totala maxima autorizata este mai mare de 3.500 kg;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata nu depaseste 750 kg;
e) CATEGORIA CE: ansamblul de vehicule constand dintr-un autovehicul tragator din categoria C si o remorca a carei masa totala maxima autorizata este mai mare de 750 kg;"
Rezulta ca diferenta intre C si CE este data de masa remorcii, la categoria C poti tracta o remorca sub 750 kg si la CE una de peste 750 kg.
Rezulta ca pentru a obtine categoria CE ai nevoie de permis de conducere din categoria C. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoria C permis auto da dreptul unui conducator auto sa conduca camioane fara remorca, nu poate conduce un tir.
Avand categoria auto C si E are voie sa conduca autocamioane cu remorca si evident si un tir.

| nattyC_6241 a răspuns:

C-este pentru camion, mai bine zis auto ce depasesc 3, 5 tone, iar ce-este pentru camion cu remorca. Cand te inscrii poti face numai c-ul daca asa vrei. Ca sa ajungi la CE trebuie sa AI C-ul facut. dupa ce ai dat examenul pentru C mai platesti odata toate taxele si dai si pentru E. Sper ca ti-am fost de folos