| alexTMalex a întrebat:

Care impact este mai puternic? 1. Doua auto cu mase egale care se lovesc frontal, ambele mergand cu 50km/ora
2.Un auto care se loveste frontal de un zid la viteza de 100km/ora? Multumesc

4 răspunsuri:
| michael5813 a răspuns:

Fa si tu o inlocuire in formula. in sc generala daca nu ma insel ai invatat la fizica ca orice actiune are si o reactiune egala in timp si forta cu actiunea...

| johnnny123 a răspuns:

Atunci când se ciocnesc două mașini, deformarea mașinilor absoarbe mult din șoc. Zidul nu se deformează, deci impactul se va resimți mult mai violent.

Dacă nu ești într-o mașină de Formula 1, cu echipamenul de protecție și cu antrenamentul necesar, șansele să scapi dintr-un impact cu un zid la 100 km/h sunt nule.

| BadBoy1998 a răspuns:

Logic... daca 2 masini se ciocnesc nu se opresc brusc, dupa ciocnire derapeaza in sant sau mai stiu eu unde, dar in zid, masina se opreste. Deci, logic. Impactul cu zidul e mai puternic

| Lenna1290 a răspuns:

Impactul 2, deoarece masina are o viteza mai mare. Si daca mai intra si in zid. Deja se lasa cu mortaciuni. laughing)