| eusap a întrebat:

Care sunt actele necesare si procedurile in cazul cumpararii unui automobil second hand inmatriculat de vanzator in acelasi judet in care si cumparatorul isi are domiciliul? Cum se procedeaza cu numerele de inmatriculare? Doresc un raspuns detaliat, pe pasi! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cand bati palma cu vanzatorul, el trebuie sa aiba:
-carte de identitate masina
-certificat de inmatriculare
-impozitul platit la zi
-buletin.
Prima data, faceti contract de vanzare-cumparare auto. Mergeti la un birou de acte auto, e cel mai simplu. Faceti doua exemplare V-C completate cu datele voastre si o fisa de inmatriculare.
Semnati amandoi ambele contracte, unul il iei tu, celalalt vanzatorul, apoi ii dai tu o copie dupa buletinul tau, iar el iti da cu buletinul lui.
Daca masina mai are asigurare si rovinieta, ii ceri copii xerox dupa acestea (in caz ca te opreste politia, sunt valabile).
Dupa ce ati facut contractele, el merge la primaria lui, unde scoate certificat fiscal, si vizeaza fisa de inmatriculare.
Apoi iti inmaneaza toate actele, adica:
-carte de identitate vehicul
-certificat de inmatriculare (completat la instrainare cu numele tau, data si semnatura lui)
-fisa de inmatriculare vizata + certificat fiscal (astea uneori ti le trimite prin posta, ca nu peste tot se pot scoate in aceeasi zi)
-contract v-c semnat de amandoi
-copie dupa buletinul lui
-copie cel putin dupa asigurarea RCA, eventual si rovigneta.
Numerele de inmatriculare raman pe masina, iar tu ai dreptul de a circula 90 de zile cu actele pe numele lui, de la semnarea contractului.
Dupa asta, primul pas este declararea masinii la primaria ta, unde mergi cu toate actele de mai sus. Functionarul de acolo iti va trece masina la impozit, te va pune sa platesti deja pe cateva luni, si iti va viza si el fisa de inmatriculare.
Atentie cu fisa, la mine in judet nu se accepta decat cu viza din casuta cumparatorului, in luna curenta a inmatricularii. Adica nu accepta cu viza din 18 mai 2018, daca inmatricularea se face pe 3 iunie 2018.
Faci programare la serviciul de inmatriculari din timp, pe internet, o listezi si o pui la dosar, ca sa o arati prima, cand ajungi sa o inmatriculezi.
Platesti la CEC o taxa pentru certificatul de inmatriculare.
Faci o asigurare RCA pe numele tau, pentru inmatriculare, cu seria de sasiu, fara numar de inmatriculare, care sa fie valabila in data in care ai programare la inmatriculari.
Cand iti vine randul la inmatriculat, trebuie sa duci asa:
-certificatul de inmatriculare
-cartea de identitate
-contractul v-c
-chitanta CEC pentru certificat
-copie asigurare pe numele tau
-copie dupa buletinul tau si copie dupa al vanzatorului
-fisa de inmatriculare vizata
-cerere de inmatriculare.
In caz ca schimbi numerele de inmatriculare, le predai pe cele vechi la inmatriculari, platesti 40 de lei pentru cele noi, si inca 40 de lei, daca vrei sa alegi ceva preferential. Daca vrei sa pastrezi numerele cu care e inmatriculata masina deja, trebuie sa intrebi vanzatorul daca e de acord, ca el are dreptul de a si le rezerva, daca vrea.
Dupa ce depui actele, astepti cateva ore sa le proceseze, apoi primesti inapoi cartea de identitate cu datele tale trecute la rubrica proprietarilor, o dovada inlocuitoare a certificatului de inmatriculare (certificatul nou va veni prin posta mai tarziu), si numerele de inmatriculare noi, daca ai solicitat. Cele preferentiale se elibereaza mai tarziu, pe cand cele 'la rand' sunt gata facute, le primesti dupa procesarea actelor, adica in 2-3 ore.
Nu uita sa faci rovigneta dupa inmatriculare.
Sper ca nu am omis nimic.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E nevoie de contract de v-c, actele masinii si fiscalul vanzatorului.

Tu trebuie sa o iei la finante pe numele tau, sa ii faci RCA si sa platesti taxa de inmatriculare si cea pentru certificat.

Daca numerele nu sunt retinute de vanzator, iti raman tie, nu se mai schimba