| Eugeniusu a întrebat:

Cat costa asigurarea unei masini din 2003 cu motor de 2.0, facuta pe un tanar de 21 ani cu permisul de 3 ani?!
Si cat ar costa asigurarea facuta pe un om mai batran cu permisul de peste 10 ani?!
Si de ce sunt atat de aiurite legile astea?!

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista destule calculatoare online de rca unde poti faci o simulare.

in primul caz trece de 1000 lei si poate ajunge si la 1700
in al doilea caz poate fi si 300 lei daca respectivul e pensionar

| OldSoul a răspuns:

Pe o masina din 2002, cu motor de 1.9 tot tanar de 21 ani, a fost 130 de lei asigurarea pe o luna, deci in cazul tau probabil o sa fie undeva la 150 lei, poate mai mult daca nu ai mai avut alta masina pe tine.
In schimb, aceeasi asigurare pe o persoana mai in varsta este putin peste 60 de lei.

Sunt aiurea pentru ca in general tinerii fac "Belele" si asa ii baga pe toti in aceeasi categorie.

| Eugeniusu explică:

Aiurea rau cu legile astea, dar m-ar interesa daca ramane suma fixa la asigurare sau scade in timp? Ma refer daca e inscrisa pe mine si platesc undeva la 1500 lei pe 6 luni, la urmatoarea sa fie mai mica taxa sau?

| uncetatean123 a răspuns:

Acum de ceva timp, s-a dat o lege care chipurile imparte acelasi bonus malus cu orice masina pe care o inmatriculezi.
Eu spre exemplu: plateam 400 ron/6 luni si deodata mi-a scazut la 200 de ron si cand am intrebat de ce, mi-a zis, pai de cand s-a dat legea asta, tu ai trecut de la b1 la b8, ceva de genul. deci iti dai seama.
Motor 2171cm3, 170cp, inmatriculata pe persoana 53 ani, fara evenimente si cu B8, platesc undeva la 400 ron/an
Daca era pe numele meu era cam triplu...cam sigur. eu am 28.

| lonewulf a răspuns:

Iti zic la mine: Peste 30 de ani, peste 10 ani de carnet, motor 2.0 benzina 160 CP -400 de lei/an. Acum 2 ani cu un VW Jetta 1.9 TDI (cel de 105 CP) plateam peste 1000 de lei pe/an. Nu conteaza varsta, cat anii care ii ai pe carnet - Si sa nu faci prostii in timpul asta.

| CatalinMRD a răspuns:

Salut acum doi ani la un passat 2.0 diesel daca faceam asigurare pe numele meu plateam in jur de 1500 lei, evident mi-am trecut masina pe numele tatalui meu si am platit asigurare in jur de 400 lei.precizez aveam 22 ani(dar si la 21 tot aia e)! Si daca nu mai sunt chiar asa mari asigurarile acum, tot o sa fie diferenta de pret pentru ca ei zic ca nu ai experienta si poti face mai repede accident, asta am dedus eu din toata prostiia asta!