| Adistir a întrebat:

Cat dureaza preschimbarea permisului in spaniola din romana?

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Poti afla aceste informatii citind sursa oficiala https://europa.eu/......dex_ro.htm

| readytofly a răspuns:

Preschimbarea permisului de conducere în Spania poate dura cel mult 30 de zile. Iată câteva informații relevante despre procesul de preschimbare:

Contactul cu posesorul permisului: După 30 de zile, instituția spaniolă (DGT) va contacta posesorul permisului de conducere. Acest contact se face după ce autoritățile române confirmă valabilitatea permisului.

Stabilirea unei noi programări: După confirmare, se va stabili o nouă programare pentru preschimbarea permisului. Cetățeanul va trebui să prezinte următoarele documente:

Certificatul de recunoaștere a șoferilor: Acest certificat este eliberat de un Centru autorizat de recunoaștere a șoferilor (Centro de Reconocimiento de Conductores). Este valabil timp de 90 de zile și trebuie să comunicați că este un raport pentru noul permis de conducere în Spania și tipul de permis pe care îl veți solicita.

Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de mai multe detalii, vă recomand să contactați autoritățile spaniole responsabile pentru preschimbarea permisului de conducere?