| Raluca591 a întrebat:

Cat m-ar costa aproximativ sa pun trapa pe un Opel Astra G din 2001?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Foarte mult, in comparatie cu valoarea masinii.
Iti trebuie in primul rand un plafon cu tot cu trapa. Poate il scoti la 150-200 de lei din dezmembrari, dar trebuie sa mearga tinichigiul acolo, sa il demonteze.
Apoi, toata treaba se face la tinichigerie si vopsitorie:
-demontat plafonul tau
-sudat plafonul cu trapa
-finisat si vopsit
-facuta instalatia electrica, in caz ca e trapa electrica.
Pentru manopera tinichigiului, ajungi peste 1000 de lei, cu tot cu vopsire (300-400 de lei doar vopsirea).
Mai este varianta montarii unei trape aftermarket, dar nu iti recomand, sunt foarte proaste, nu etanseaza bine. Alea se monteaza la mecanic, trebuie demontata tapiteria de plafon, decupat cu flexul in tabla, montat tapiteria la loc, decupata si ea in dreptul trapei, apoi se monteaza trapa.
Pe langa faptul ca trapa aftermarket inseamna sa iti ploua in cap chiar si cand e inchisa, mai este un dezavantaj major: sunt doar rabatabile, nu se deschid complet.
Trapele originale Opel se deschid pe doua pozitii, una este rabatarea normala (pe care eu o tineam deschisa si iarna, ori pe ploaie), cealalta este deschidere completa, de poti iesi pe plafon, ca la limuzine.
Trapele Opel sunt de o calitate super, nu am vazut nici una sa scape apa inauntru, sau sa ramana blocata, deci le recomand.
Alti producatori au probleme mereu cu trapele (Land Rover, VW, etc).
PS: mi-am dat seama ca e nevoie si de demontarea/remontarea parbrizului si a lunetei, deci mai adauga 200 de ron la cei minim 1000 de lei pentru tinichigiu.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai mult decat masina

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la servisuri auto si întreaba i.

| Sofer a răspuns:

Te costa mult sa faci modificarea asta. O vinzi și cumperi alta cu trapa.